Орындалатын миссия: қаңтардағы оқиғалар кезіндегі жедел әрекеттер

21.01.2022 Барлық жаңалықтар

ТЖ режимін енгізу туралы хабарландырудың алғашқы сағатынан бастап Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің жатақханаларындағы жұмыс күшейтілген режимге ауыстырылды. Жастар саясаты жөніндегі департамент жатақханаларда тұратын білім алушылар мен жатақханаларға қызмет көрсететін ПШҚ (Пайдалану-шаруашылық қызметі) қызметкерлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін бірден келесі шараларды қабылдады:

– жатақханаға кіру және шығу – тек тәрбие жұмысы жөніндегі куратордың рұқсатымен, шығу себебін көрсете отырып, куратормен бірге ғана;

- жатақханадан шығу – ақша қаражатын алу үшін, азық-түлік, дәрі-дәрмек, жеке гигиена заттарын сатып алу үшін дүкенге ғана шығу;

- жатақханадан шығу – тек тәрбие жұмысы жөніндегі куратордың рұқсатымен, келген туысының жеке куәлігін ұсынып, шығуға рұқсат сұрап өтініш жазып, журналға міндетті түрде жазылып, аралық пункттер мен межелі жерге келу туралы есеп берілген кезде ғана рұқсат етілді. Қажетті құжаттар болмаған жағдайда студенттер жатақханадан босатылмады;

- кететін адамдардың деректерін міндетті түрде тіркеу – билет, таксидің нөмірлік белгісі, құжаттардың деректері, байланыстар;

- бөлмелер мен қабаттарға орналастыру бойынша тұратын студенттердің тізімі жасалды, күнделікті мониторинг жүргізілді;

- қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында жатақхананың бірінші қабаттарында тұратын студенттер жоғарғы қабаттарға көшірілді.

Жоғарыда аталған шаралар жатақханаларда тұратын студенттерді барлық қауіптерден барынша қорғауға мүмкіндік берді. Өз үйінде (Қазақстанның барлық өңірлері) немесе Алматыда жалдамалы пәтерде тұратын әрбір студентпен орналасқан жерін, денсаулық жағдайын және көмек көрсету қажеттілігін анықтау бойынша жұмыс жүргізілді. Бұл үлкен жұмысты (университетте 7000-нан астам студент оқиды!) оқу топтарының эдвайзер-кураторлары және институт директорларының орынбасарлары жасады.

Университет ректоры жатақханада тұратын студенттерді қажетті заттармен және азық-түлікпен қамтамасыз ету үшін ақшалай қаражат бөлді, сондай-ақ бір реттік ыстық тамақ ұйымдастырылды. Ыстық тамақты дайындауды ТЖ кураторлары мен студенттердің қатысуымен ПШҚ қызметкерлері (Валихан Турдикулович Мирзакулов) ұйымдастырды, бұл ақылақтық рухқа жағымды әсер етті.

Интернеттің болмауы және тұрақсыз жұмыс істеуі кезінде қолма-қол ақшаны банкоматтардан шығару қиын болды. Осы кезеңде ТЖ кураторлары қажетті азықты өз қаражаттарына сатып алды. Шығындардың жалпы сомасы 155 000 теңгеден асты.

АТИ директоры А.А. Досжанованың бастамасы бойынша институт басшылары және басқа да бірқатар қызметкерлер (ҒИҚ проректоры А.А. Саухимов, ЖСД директоры З.А. Абдуллина, ТЖБ бастығы А.Н. Нұржан) ТЖ кураторларының шығындарын өтеуге және дәрілік препараттарды сатып алуға бағытталған қаржы жинады. Жедел кері байланыс және көмек үшін басшылыққа үлкен алғыс білдіргіміз келеді, әсіресе, орасан қолдау көрсетіп, азық-түлікпен көмектескен  ТҒИИ директоры А.С. Бегімбетованы атап өткім келеді, ол ақшалай қайырымдылықтан басқа, 1 қап картоп, 3 кг сәбіз, 5 кг пияз, 2 литр күнбағыс майы және 10 нан нан әкелді.

4 қаңтардан бастап бүгінгі күнге дейін күнделікті мониторинг және топтар бойынша студенттермен жұмыс жүргізілуде. Жастар саясаты департаменті тренингтер өткізу бойынша келесі іс-шаралар мен бағдарламаларды жоспарлады:

а) студенттер, ОПҚ, қызметкерлер үшін күйзеліс жағдайынан шығу;

б) эдвайзер-кураторлар, институт директорларының орынбасары, жатақханадағы ТЖ кураторлары үшін білім алушылармен жұмыс.

Қазіргі уақытта қызметкерлердің аталған санаттары «Дағдарыс жағдайындағы психологиялық көмек» халықаралық вебинарлар цикліне қатысу арқылы өз біліктіліктерін арттыруда.