ҚАЙТА КОНФИГУРАЦИЯЛАНАТЫН ЖҮЙЕЛЕРДЕ ДЕРЕКТЕРДІ ӨҢДЕУ – Авейру университеті (Португалия) ғалымдарының ғылыми нәтижелері профессор Утепбергенов вебинарында

21.04.2021 Барлық жаңалықтар

Қазақстанның түрлі аймақтарының, сондай-ақ түрлі елдердің ғалымдары ғылыми вебинарларды өткізу идеясын қолдады, олардың ұйымдастырушысы – техника ғылымдарының докторы, Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің «Автоматтандыру және басқару» кафедрасының зерттеуші-профессоры Ирбулат Туремуратович Утепбергенов.

Вебинарлардың жалпы бағыты – Автоматтандыру және басқару жүйелерін құру мен зерттеудің заманауи тәсілдері, есептеу жүйелері мен ақпараттық технологиялардың жаңа мүмкіндіктері.

Алдағы кездесудің тақырыбы параллельді есептеулермен және таратылған есептеу жүйелеріндегі мәліметтерді өңдеумен байланысты, оған орындалған операцияларды оңтайландыруға және параллельдеуге мүмкіндік беретін компьютерлер мен аппараттық үдеткіштер кіреді.

Негізгі баяндамашы – Португалияның жоғары ғылыми-педагогикалық біліктілігінің иегері, Авейру қаласы университетінің профессоры, техника ғылымдарының докторы Валерий Анатольевич Скляров. Оның баяндамасының тақырыбы – «Қайта конфигурацияланатын жүйелерде деректерді өңдеу».

Дәстүр бойынша, профессор Утепбергеновтың вебинарлары әртүрлі қалалардан, аймақтардан, тіпті елдерден ғалымдарды жинайды. Мысалы, бұл жолы Авейру университеті мен Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы университетінің өкілдерінен басқа, талқылауға басқа да қазақстандық жоғары оқу орындарының әріптестері қатысады. Олардың арасында Қарағанды мемлекеттік техникалық университетінің «Ақпараттық технологиялар және қауіпсіздік» кафедрасының профессоры, Ресей жаратылыстану ғылымдары академиясының академигі, техника ғылымдарының докторы Владимир Викторович Яворский және «Тұран» университетінің «Компьютерлік және бағдарламалық инженерия» кафедрасының профессоры, техника ғылымдарының кандидаты Болат Сальмуханович Кубеков бар.

Вебинардың негізгі баяндамашысы – Валерий Анатольевич Скляров екі мамандық – «Есептеу техникасы мен басқару жүйелерінің элементтері мен құрылғылары» және «Жобалауды автоматтандыру жүйелері» бойынша техника ғылымдарының докторы болып табылады.

В.А. Скляровтың зерттеу қызығушылықтары: Қайта конфигурацияланатын компьютерлер мен қайта конфигурацияланатын цифрлық жүйелер; Аппараттық үдеткіштер; Деректерді өңдеу; Бағдарламаланатын логикалық массивтер - FPGA және кристаллдағы бағдарламаланатын жүйелер; Рекурсивті және итеративті алгоритмдер; Цифрлық жүйелер; Объектіге бағытталған бағдарламалау; Комбинаторлық іздеу; Аппаратураны сипаттау тілдері; Жобалауды автоматтандыру; Логикалық басқарудың иерархиялық параллель жүйелері.

Оқылатын курстар: Сандық жүйелер; Объектіге бағытталған бағдарламалау; Қайта конфигурацияланатын есептеу; Қайта конфигурацияланатын цифрлық жүйелер; Бағдарламалау парадигмалары; Бағдарламалық жасақтаманы әзірлеу; Жетілдірілген цифрлық жүйелер; Жетілдірілген қайта конфигурацияланатын жүйелер; Компьютер архитектурасы; Операциялық жүйелер; жобалауды автоматтандыру жүйелері; Соңғы автоматика теориясы және оның қосымшалары; Микроэлектрондық құрылғылар.

«Қайта конфигурацияланатын жүйелердегі деректерді өңдеу» вебинары 22 сәуір, бейсенбі күні өтеді. Басталуы – Алматы уақыты бойынша сағат 17.00-де.

Вебинар Microsoft Teams платформасында ұйымдастырылады. Қосылу гиперсілтемесі:

Ұйымдастырушы: АЭжБУ профессор-зерттеушісі, т.ғ.д. И.Т. Утепбергенов (i.utepbergenov@aues.kz).

«Автоматтандыру және басқару» кафедрасы