17-18 маусым күндері Түркістан қаласында Орталық Азия елдерінің Білім министрлерінің конференциясы өтуде

17.06.2021 Барлық жаңалықтар

ҚР БҒМ Болон процесі және академиялық ұтқырлық орталығы 2021 жылдың 17-18 маусымында Түркістан қаласында «Орталық Азия білім беру кеңістігі: өңірлік ынтымақтастық, ұлттық реформалар» атты Орталық Азия елдерінің Білім министрлерінің халықаралық конференциясын өткізеді. Конференцияға  Еуропалық Университеттер Қауымдастығы, ҚР жоғары оқу орындары қауымдастығы, Қазақстанның және Орталық Азия өңірі елдерінің келесі жоғары оқу орындары қатысады: Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ, Л. Н. Гумилев атындағы ЕҰУ, Қ. и. Сәтбаев атындағы ҚазҰТЗУ, Абай атындағы ҚазҰПУ, "Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті", IT Халықаралық университеті, Қазақ ұлттық қыздар педагогикалық университеті, Astana IT University, Өзбекстан ұлттық университеті, Ж. Баласағын атындағы Қырғыз ұлттық университеті, И. и. Қырғыз мемлекеттік техникалық университеті. Раззакова, ОШ мемлекеттік университеті, Тәжік ұлттық университеті, Довлетмаммет Азади атындағы түрікмен ұлттық әлем тілдері институты және т. б.

Форум бағдарламасы шеңберінде өңір мемлекеттерінің жалпы проблемалары талқыланады: білім беру сапасын қамтамасыз етудің Орталық Азия желісі; білім беру туралы біліктілік пен құжаттарды танудың өзекті мәселелері; Болон процесі шеңберіндегі республикалардың жоғары білім беру жүйесі; мемлекеттік университеттерді дамытудың негізгі трендтері, проблемалары мен басымдықтары; сапаны қамтамасыз ету стандарттары; жоғары білім берудің еуропалық кеңістігіндегі халықаралық ынтымақтастық және автоматты түрде тану және басқалар.

Форумның бірінші күнінің қорытындысы бойынша Орталық Азия елдерінің жоғары оқу орындарының альянсын құру туралы келісімге салтанатты қол қойылады. Іс-шараға Орталық Азияның  –  Қырғызстан, Тәжікстан, Өзбекстан, Қазақстан және Түркіменстанның жетекші жоғары оқу орындарымен академиялық ынтымақтастықты дамытуға мүдделі ҚР жоғары оқу орындары шақырылды. АЭжБУ ректоры Сауле Саветовна Сагинтаева «Орталық Азия елдерінің ЖОО Альянсы» форумының тақырыптық сессиясының бағдарламасына қатысады.