Energo University-де толықтырылған және виртуалды шындылық зертханасы ашылды

14.02.2024 Барлық жаңалықтар

Energo University-де (Алматы энергетика және байланыс университеті) толықтырылған және виртуалды шынайылық зертханасы ашылды.

Зертхана Автоматтандыру және ақпараттық технологиялар институтының "IT-инженерия" кафедрасының базасында құрылған және озық жабдықтарме,  бағдарламалық қамтамасыз етумен жабдықталған. Студенттің әрбір жұмыс орны виртуалды шындық дулығасы бар компьютермен және басқару құрылғыларымен қамтамасыз етілген.

Жабдық университет қаражаты есебінен сатып алынды және еңбек нарығының қазіргі заманғы талаптарына сәйкес оқу процесін іске асыру үшін материалдық базаны жақсарту бойынша жоспарлы жұмыстың жалғасы болып табылады.

Виртуалды және кеңейтілген шындық (VR/AR) технологиялары дизайн, өнеркәсіп, тау-кен өндірісі, маркетинг, жарнама, құрылыс және т.б. салаларда көбірек қолданылуда.

-Технология жыл сайын бизнеске пилоттық жобаларды іске қосу және цифрлық енгізулердің тиімділігін зерттеу процесінде ашылатын жаңа мүмкіндіктерді көрсетуде, - деп ашылу салтанатында атап өтті Energo University ректоры Мурат Сыздыков. - Осыған байланысты Energo University-де осындай зертхананың пайда болуы уақтылы және дұрыс шешім болып табылады.

Energo University-дің жаңа зертханасы оқу процесін неғұрлым сапалы деңгейде іске асыру үшін өте кең мүмкіндіктерді ашады.

- "Бағдарламалық инженерия", "Есептеу техникасы және бағдарламалау", "Ақпараттық жүйелер" және Computer science ("Информатика") мамандықтарының студенттері виртуалды шындықпен бағдарламалауға және жұмыс істеуге байланысты пәндерді зерттейді, сондай-ақ 3D-модельдер мен түрлі мобильді қосымшалар жасайды, - деп түсіндіреді VR/AR зертханасының сарамандық маңыздылығы IT-инженерия кафедрасының меңгерушісі Тукенова Ляйля.

Виртуалды және толықтырылған шындылық технологиялары энергетик-студенттердің оқу процесінде-энергия блоктарында, қосалқы станцияларда және т.б. жұмыс істеуге арналған жаттықтырғыш ретінде қолданылады.. Ал "Автоматтандыру және басқару" мамандығы бойынша білім алушыларға мұнай немесе газ өндіру процестерінің, бөлшектерді жинаудың және басқалардың 3D-модельдері автоматика құралдарының, өлшеу құралдарының қалай жұмыс істейтінін және өндірістік процестерге әртүрлі факторлардың қандай әсер ететінін жақсы түсінуге мүмкіндік береді.

Сонымен қатар, жаңа зертхана Energo University студенттеріне дипломдық, стартап - және коммерциялық жобаларды орындауға мүмкіндік береді.

Автоматтандыру және ақпараттық технологиялар институты