Energo University-де ғарыштық технологиялар бойынша ғылыми-білім беру хабы ашылды

21.02.2024 Барлық жаңалықтар

Хаб ғарыштық технологияны үйренгісі келетін студенттер үшін тартымды нүкте болады.

АЛМАТЫ, 2024 жылғы 21 ақпанда - бүгін Energo Universityде (Ғ. Даукеева атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті) коммуникациялық және ғарыштық инженерия институтының базасында ғарыштық технологиялар бойынша ғылыми-білім беру хабы ашылды. Оның негізгі миссиясы білім алушыларды ғарыштық технологияларға белсенді тарту болады. Хаб базасында студенттер Цифрлық трансиверлермен жұмыс істеу, әртүрлі орбиталарда спутниктермен байланысты ұйымдастыру, әлемнің түкпір-түкпірінен келген радиоәуесқойлармен радиобайланыс жүргізу дағдыларын игеруге мүмкіндік алды.

Хабтың ашылу салтанатына Алматы қаласында орналасқан ғарыштық бағыттағы негізгі Қазақстандық ғылыми ұйымдардың басшылары қатысты: Ұлттық ғарыштық зерттеулер және технологиялар орталығы басқармасының төрағасы М.Р. Нургожин, Ионосфера институты директорының ғылым жөніндегі орынбасары Б.А. Ыскаков, Aстрофизика институты директорының ғылым жөніндегі орынбасары Г. Фесенкова, Г.Фесенков атындағы Астрофизика Институтының ғылым жөніндегі директорының орынбасары   Р.Р.  Валиуллин, Ғарыштық техника және технологиялар институтының директоры Р.С. Буралхиева, сондай-ақ Energo University басшылығы, профессор-оқытушылар құрамы мен студенттері.

Ұлттық ғарыштық зерттеулер және технологиялар орталығының директоры, техника ғылымдарының докторы, профессор, Халықаралық Ақпараттандыру Академиясының және ҚР Инженерлік академиясының академигі Марат Рахмалиевич Нургужин өзінің құттықтау сөзінде атап өткендей, университет базасында аталған хабтың ашылуы Қазақстанның ғарыш қызметінің инфрақұрылымын дамытудағы үлкен оқиға болды.

Жаңа хаб ғарыштық технологиялар саласындағы ғылым мен білім беруді интеграциялау қағидаты бойынша құрылды. Оның базасында іске асырылған ұшуды басқару орталығы (ҰБО) АО-91, AO-92, SO-50, RS-44, FO-29, IO-117, NOAA 15, 18, 19 сияқты әртүрлі спутниктерден аналогтық және цифрлық радио сигналдарды беруге және қабылдауға мүмкіндік береді. Бұдан басқа, ҰБО базасындағы жабдық студенттерге орбиталық спутниктер арқылы, сондай-ақ Халықаралық ғарыш станциясы (ХҒС) арқылы әлемнің түкпір - түкпірінен келген радиоәуесқойлармен жергілікті УҚТ-радиобайланыс сеанстарын да, жаһандық сеанстарды да өткізуге мүмкіндік береді.

Хаб компьютерлермен, бағдарламалық жасақтамамен анықталған радио жүйесінің (құрылғының SDR) құрылғыларымен, УҚТ диапазонындағы қабылдағыш-таратқыштармен (трансиверлермен), екі типті антенна жүйелерімен, спутниктік траекторияны көрсетуге арналған үлкен экрандармен жабдықталған. VHF-диапазоны трансиверінің көмегімен студенттер наноспутниктермен ақпарат алмасуға мүмкіндік алады. Хабтың заманауи цифрлық жабдықтарын, соның ішінде SDR технологияларын пайдалану білім беру процесінде икемділікті қамтамасыз етеді. Бұл жабдық студенттерге білім беру процесінде әртүрлі зертханалық жұмыстарды жүргізуге ғана емес, оларды NOAA (АҚШ), Метеор (Ресей) және т.б. сияқты ауа райы спутниктерін зерттеу үшін ғылыми компонент ретінде пайдалануға мүмкіндік береді.

Ұшуды басқару орталығы бар ғылыми-білім беру хабы тек Energo University (Ғ. Дәукеева атындағы АЭжБУ) ғана емес, ғарыш инфрақұрылымының элементтерінің біріне айналады, сонымен қатар ғарыш қызметі саласында жұмыс істейтін Қазақстанның барлық ғылыми ұйымдары.