Жасанды интеллект және цифрлық технологиялар Energo University-де өткен халықаралық ғылыми конференцияның тақырыбына айналды

02.05.2024 Барлық жаңалықтар

Energo University-де (Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті) "Автоматтандыруда, басқаруда және ақпараттық технологияларда жасанды интеллекттің жетістіктері мен қолданылуы" атты Халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті. Оған Германия, Қазақстан, АҚШ, Ресей, Түркия, Әзірбайжан, Польша, Украина, Малайзия, Қырғызстан, Перу және Португалиядан беделді ғалымдар, практик-мамандар, оқытушылар, сондай – ақ докторант-білім алушылар, магистранттар мен студенттер қатысты. Ұсынылған баяндамалардың жалпы саны – 14 шетелдік және 23 қазақстандық университеттерден 322 қатысушы дайындаған 139 болды.

Конференция Автоматтандыру және ақпараттық технологиялар институтының базасында өтті, оның құрамына үш шығарушы кафедра кіреді – «IT-инженерия», «Киберқауіпсіздік» және «Автоматтандыру және басқару». Сөз сөйлеу және баядамаларды талқылау  пленарлық отырыс аясында және үш тақырыптық секцияның жұмысы барысында өтті:

- Интеллектуалды автоматтандыру және басқару жүйелерінің ғылыми-әдістемелік тәсілдері,

- Инженерлік жүйелердегі цифрлық технологиялар

- Энергетикадағы цифрлық және зияткерлік технологиялар

Жиналғандар бүгінде адам қызметінің түрлі салаларында жасанды интеллект технологияларын белсенді қолдануды талқылады. Техника ғылымдарының докторы, Қазақстан Ұлттық ғарыштық зерттеулер және технологиялар орталығының басшысы Марат Нұрғожин "Ғарыштық технологиялар және жасанды интеллект" тақырыбында баяндама жасады. Қазақстан-Британ техникалық университетінің қауымдастырылған профессоры Александр Пак медицина саласындағы жасанды интеллект дамуының заманауи үрдістері туралы айтып берді. Energo University "Автоматтандыру және басқару" кафедрасының профессоры, техника ғылымдарының докторы Ирбулат Утепбергенов зияткерлік цифрлық технологияларды зерттеу, әзірлеу және енгізу тәжірибесімен бөлісті. Ал белгілі қазақстандық ғалым, техника ғылымдарының докторы, Еуразия ұлттық университетінің профессоры. Гумилев Мамырбек Бейсенби тұрақсыз хаотикалық процестерді басқарудың өзін-өзі ұйымдастыратын жүйелерінің мүмкіндіктерін көрсетті.

Жаһандық оңтайландырудың заманауи әдістеріне шолу Мәскеу мемлекеттік техникалық университетінің кафедра меңгерушісі, Бауман, физика-математика ғылымдарының докторы Анатолий Карпенконың сөзіне арналды. Айтпақшы, ол Ресей Ғылым Академиясының Президиумы жанындағы жасанды интеллект және когнитивті зерттеулер жөніндегі әдіснамалық кеңестің "Бионика" секциясының жетекшісі.

Пленарлық отырыста басқа шетелдік ғалымдар да өз баяндамаларын ұсынды: Кожаели университетінен (Түркия) Муслим Аричи, Әзірбайжан дипломатиялық академиясынан Самир Рустамов, Новосибирск мемлекеттік экономика және басқару университетінің техника ғылымдарының докторы Леонид Бобров және басқалар.

-Бұл ғылыми - практикалық конференция жасанды интеллект және цифрлық технологиялар саласындағы идеялар мен жетістіктерді талқылау және көрсету үшін нақты алаңға айналды, - деп атап өтті Energo University-дің  Автоматтандыру және ақпараттық технологиялар институтының директоры Игорь Федоренко. – Біздің конференциямыз бүгінгі күні жасанды интеллект ғылыми және практикалық тұрғыдан ең мұқият назар аударатын объект екендігінің тағы бір дәлелі болып табылады.

Автоматтандыру және ақпараттық технологиялар институты