Қазақстан энергетикасы орны толмас шығынға ұшырады

25.01.2021 Барлық жаңалықтар

Қазақстан энергетикасы орны толмас шығынға ұшырады

87 жасында Алматы энергетика институтының тұңғыш ректоры, техника ғылымдарының докторы, профессор, Халықаралық инженерлік академия және Қазақстан Республикасы Ұлттық Инженерлік академиясының академигі Альберт Васильевич Болотов өмірден өтті.

Альберт Васильевич Болотов ғылым мен білімнің дамуына үлкен үлес қосты. Еңбек жолын гидроэлектростанцияның қарапайым электрик-инженерінен бастап, ол білім беру, ғылыми және өндірістік қызметті тамаша үйлестірген көрнекті ғалым және жетекші бола білді.

Оның бастамасымен Қазақстан энергетикасының дамуының іргетасы қаланды, ол сол кезде Алматы энергетикалық институты деп аталатын Алматы қаласындағы Қазақстандағы жалғыз бейіндік энергетикалық институтты ашты. Жоғары білікті кадрларды даярлау сала үшін стратегиялық міндет болды. Ұзақ уақыт бойы Альберт Васильевич Болотовтың басшылығымен Алматы энергетикалық институты Қазақстан энергетикасы үшін мыңдаған түлектерді дайындады, олар бүгінде Тәуелсіз Қазақстан саласының дамуы үшін еңбек етуде.

Сонымен қатар, Альберт Васильевич Болотов Қазақстанда ғана емес, одан тыс жерлерде де танымал ірі ғалым, Болотовтың жел роторлық турбинасының авторы және өнертапқышы, Қазақстандағы ЖЭК дамытудың алғашқы құрушысы, ҚР Ұлттық Инженерлік Академиясының Президиумы жанындағы Жоғары Кеңестің мүшесі, ҚР Ұлттық Инженерлік академиясының негізін қалаушылардың бірі.

Белгілі ғалым әзірлеген доғалық және резистивтік, радиациялық қыздыру және импульсті электргидравликалық әсердің технологиялық процестері, нано-дисперсті материалдарды алудың плазмалық технологиялық процестері, металдарды кесу, кеуекті титан алудың индукциялық әдісі практикада кеңінен қолданылады. 1968 жылдан бастап А.В. Болотов кезең-кезеңмен шетелде жұмыс істеді – ғылыми зерттеулер жүргізді, Англия, Канада, Германия, Голландия, Бельгия, Польшада дәрістер оқыды. Үндістан және Венгрия, АҚШ, Пәкістандағы халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысты. Брюссельде өткен «Энергетика және тұрақты даму» халықаралық форумында Қазақстанның ресми өкілі болды, Қазақстан Республикасының Сан-Диегода өткен күндеріндегі ғылыми жетістіктерін ұсынды. Ол «Жел-Күн» БЖРТ КЭЖ кешенді энергетикалық жүйелерін құрды, олардың құрылысы мен пайдалануға берілуі көп мөлшерде жүзеге асырылды.

А.В. Болотов – 500-ден астам ғылыми жұмыстың, оның ішінде 2 монографияның, КСРО-ның 100-ден астам авторлық куәліктерінің, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы, Еуразиялық патенттік ведомство патенттерінің авторы.

А.В. Болотовтың жетекшілігімен әзірленген «ҚазЖелҚуат-БЖРТ» «Жел мен Күн – баршаға арналған энергия» ұлы дала энергиясы» экспонаты                 Нұр-Сұлтан қаласындағы «Болашақ энергиясы» ЭКСПО-2017 халықаралық көрмесінде қойылды және Қазақстан Энергетика министрінің алғысымен атап өтілді. Оның жоғары білікті инженер-энергетиктерді, энергетика бакалаврлары мен магистрлерін, жоғары білікті кадрларды даярлауға қосқан жеке үлесі елеулі. А.В. Болотовтың басшылығымен 42 ғылым кандидаты және 9 ғылым докторы дайындалды. Өмірінің соңғы күндеріне дейін ол магистранттар мен докторанттарды даярлау процесіне белсенді қатысты, мерзімді ғылыми баспасөзде және бұқаралық ақпарат құралдарында сөз сөйледі, Қазақстан Республикасында экологиялық таза, таусылмайтын энергетикалық ресурстарды игеру бойынша жұмысын жалғастырды.

Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті ғалымның жары Нина Алексеевнаға, Альберт Васильевичтің туған-туыстары мен жақындарына қайғырып көңіл айтады.

Альберт Васильевич туралы жарқын естелік оның серіктестерінің, тәрбиеленушілерінің, оқушыларының жүрегінде мәңгі қалады.

Қоштасу 25 қаңтарда сағат 14.00-ден 15.00-ге дейін Алматы қаласы, Байтұрсынов көшесі, 126/1, АЭжБУ КеАҚ, Д ғимараты, акт залында өтеді.