Досмұхамед Кішібеков "Парасат"студенттер клубында қонақта

Досмұхамед Кішібеков

25.11.2021 Барлық жаңалықтар

Құрметті әріптестер, студенттер!

«Парасат» зияткерлік клубының кезекті отырысының қонағы Досмұхамед Кішібеков –  көрнекті ғалым, философия ғылымдарының докторы, ҚР Ұлттық ғылым академиясының академигі, профессор, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері.

Кездесудің өткізілетін күні мен уақыты: бейсенбі, 25 қараша · 14:00–15:30.

Google Meet-ке сілтеме

Досмұхамбет Кішібеков (15.12.1925 жылы туған, Шиелі ауданы) – ғалым, философия ғылымдарының докторы (1965), профессор (1967), Қазақстан Ұлттық ғылым академиясының академигі (2003), Қазақ КСР Жоғары мектебінің еңбек сіңірген қайраткері (1974).

Екінші дүниежүзілік соғысқа қатысқан. Қызылорда педагогикалық институтының (Қорқыт-Аты атындағы Қызылорда мемлекеттік университеті), Тарих факультетін бітірген (1948). 1948-1949 жылдары Қызылорда мемлекеттік педагогикалық институтында оқытушы, 1949-1953 жылдары КСРО Ғылым Академиясының философия институтында аспирант, 1953-1964 жылдары КСРО Ғылым Академиясының философия институтында кіші ғылыми қызметкер және аға ғылыми қызметкер болды. Қазақ политехникалық институты (ҚазҰТУ). 1964 жылдан 1996 жылға дейін Қазақ ұлттық техникалық университетінің философия кафедрасының меңгерушісі, 1996 жылдан сол университеттің әлеуметтік ғылымдар профессоры болды. Қазіргі уақытта Ш.Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институтының аға ғылыми қызметкері.

Оның негізгі ғылыми еңбектері қазақ халқының тарихы мен мәдениетіне, дәстүрлі дүниетанымға арналған. Ол адамдардың өткені мен бүгініне, олардың менталитетіне, мінезі мен әдет-ғұрпына, дүниетанымына философиялық талдау жүргізді, философия тарихын зерттеді. Кішібеков сонымен қатар өтпелі кезеңдегі қоғамның даму заңдылықтарын, қоғамдық қатынастардың жай-күйін атап өтті және бір қоғамнан екінші қоғамға көшу кезінде демеушілік қажеттілігін дәлелдеді.

«Достық» орденімен, бірнеше медальдармен марапатталды.

Кішібеков 580-нен астам ғылыми еңбектің, соның ішінде 47 монография, оқулықтар мен кітаптар, кітапшалар жазды.

Өткізілетін күні мен уақыты: бейсенбі, 25 қараша – 14:00–15:30.