ГЕРМАН ГЕННАДЬЕВИЧ ТРОФИМОВТЫ 80 ЖЫЛДЫҚ МЕРЕЙТОЙЫМЕН ҚҰТТЫҚТАЙМЫЗ!

09.02.2022 Барлық жаңалықтар

Электрмен жабдықтау және жаңартылатын энергия көздері кафедрасының профессоры Герман Геннадьевич Трофимов 9 ақпанда өзінің 80 жылдық мерейтойын атап өтеді.
Герман Геннадьевич 1965 жылы Мәскеу энергетикалық институтын «Электр энергиясын өндіру және бөлу процестерін автоматтандыру» мамандығы бойынша бітірді. Институтты бітіргеннен кейін Герман Геннадьевич Ш. Ч. Чокин. Атындағы Энергетика ҚазҒЗИ ғылыми қызметкері болып жұмысқа орналасты.
1975 жылы Алматы энергетикалық институты (АЭИ) құрылған күннен бастап қазіргі уақытқа дейін Герман Геннадьевич осында қызмет етіп келеді.  Аталмыш жоғары оқу орнында Г.Г. Трофимов аға оқытушыдан кафедра профессорына дейінгі еңбек жолынан өтті.1994-1996 жылдар аралығында АЭИ ректоры қызметін атқарды, Электр энергетикалық жүйелер кафедрасының меңгерушісі болды.Қазақстан Республикасы Білім министрлігінің алқа мүшесі, 1995-1996 жылдар.
1997 жылдан бастап Герман Геннадьевич электр желілерін басқару жөніндегі қазақстандық компанияның электр желілерін пайдалану департаментінің директоры, ал 1998 жылдан бастап Алматы қаласы бойынша энергия үнемдеу департаментінің директоры болып жұмыс істеді.
1999 жылы құрылған заңды тұлғалар бірлестігінің – ҚР инженер-энергетиктер одағының президенті және басқарма төрағасы болып сайланды, оны 2012 жылғы қарашаға дейін басқарды.
Оның басшылығымен Қазақстанда алғаш рет инженер-энергетиктер Одағының Жаршысы – «Энергетика» журналы құрылды, онда ол бас редактор болды (1990 жылдан 2012 жылға дейін).
Герман Геннадьевич «Қазақстан өнеркәсібі» журналы редакциясының мүшесі, Қазақстан Жоғары мектебі Ғылым Академиясының және Жоғары мектеп Халықаралық Ғылым Академиясының академигі, Халықаралық энергетика академиясының мүшесі болды. Сондай-ақ, 2015 жылдан бастап қазіргі уақытқа дейін РИНКЦЭ ҒЗИ ФМБҒМ Ресей Федерациясы Білім және ғылым министрлігінің ғылыми-техникалық сала сарапшыларының Федералдық тізілімінің сарапшысы болып табылады.  Г. Г. Трофимов БҰҰ-ның Қазақстандағы энергетика және ЖЭК жөніндегі Еуропалық экономикалық комиссиясының (2001 жылдан 2015 жылға дейін) және БҰҰ-ның Қазақстандағы энергетика және энергетикалық саясат және ЖЭК жөніндегі UNESCAP (2009 жылдан 2017 жылға дейін) сарапшысы болды. Герман Геннадьевич 1996 жылы ҚР Білім және ғылым министрлігінің Ұлттық аккредиттеу орталығының мүшесі болды және сол жылы Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарының энергетикалық мамандықтар бойынша оқу-әдістемелік бірлестігінің төрағасы болды.
Герман Геннадьевич Қазақстан Республикасында ғылым докторы ғылыми дәрежесін алу үшін диссертацияларды қорғау жөніндегі өңірлік диссертациялық кеңестің төрағасы (1995 жылдан 2010 жылға дейін), Қырғыз Республикасында ғылым докторы ғылыми дәрежесін алу үшін диссертацияларды қорғау жөніндегі диссертациялық кеңестердің мүшесі болды.
Г.Г. Трофимов Электр энергетикасы және энергия үнемдеу саласындағы ірі маман болып табылады, 300-ден астам жарияланған жұмыстары және 15 өнертабысқа авторлық куәлігі бар, 9-дан астам кітаптың авторы. Герман Геннадьевичтің жетекшілігімен 10 кандидаттық диссертация қорғалды.
Герман Геннадьевич Қазақстан, Ресей және жақын және алыс шет елдердің Энергетик мамандары арасында үлкен беделге ие. Қазақстан энергетикасы бойынша БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиясының сарапшысы, ТМД және Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген энергетигі болып табылады.
 2021 жылдан бастап қазіргі уақытқа дейін Израильде тұрады, Израильдің тәуелсіз ғылымды дамыту академиясының академигі болып табылады.
«КСРО өнертапқышы» белгісімен, ҚР Білім министрлігінің, ҚР Энергетика министрлігінің және ТМД Электр энергетикалық Кеңесінің Грамоталарымен марапатталған.
Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің ұжымы Сізге зор денсаулық, шексіз бақыт, сәттілік және барлық бастамаларыңызға табыс тілейді! Сіздің кәсіби шеберлігіңіз бен адалдығыңыз біздің елімізге ұзақ уақыт қызмет етіп, жаңа жетістіктерге негіз болсын!