Студенттердің ХАТУ әскери кафедрасының аға оқытушысы Бақытжан Бекниязовпен кездесуі

25.02.2022 Барлық жаңалықтар

2022 жылдың 24 ақпанында Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінде ХАТУ әскери кафедрасының аға оқытушысы, запастағы полковник Бақытжан Бекниязовпен кездесу өтті. Ол студенттер үшін презентация өткізді, оның барысында қабылдау процесі, сондай-ақ әскери қызметтің артықшылықтары туралы айтты. Презентациядан кейін сұрақтар қойылды.

- Мен Талдықорған қаласының әскери комиссариатына тіркелдім. Бұл сіздің әскери кафедраңызға түсу барысына әсер етеді ме?
- Сіз әскери есептен шығып, Алматыда немесе Алматы облысының Жамбыл, Іле, Еңбекшіқазақ, Талғар, Қарасай аудандарында тіркелуіңіз керек. Сіз осы жергілікті әскери комиссариаттардан медициналық көмек ала аласыз. Қалғандары - Талдықорған, Қарағанды, Ақтау және т.б. - әскери есептен шығарылады және осы жерде әскери есепке тұрады, тіркелген жері бойынша медициналық комиссиядан өтеді.
- Іріктеу тәртібі қандай?
- Білім алушыларды іріктеуге арналған Конкурс төрт кезеңде жүзеге асырылады: 1) медициналық куәландырудан өту; 2) кәсіби-психологиялық тестілеуді өткізу; 3) дене даярлығын тексеру; 4) конкурстық іріктеу. Конкурстың әрбір кезеңінен тек бір рет өтуге жол беріледі. Алдыңғы кезеңнен өтпеген үміткер келесі кезеңге жіберілмейді.
- Қыздар кафедрада немен айналысады?

- Қыздар офицерлер бағдарламасы бойынша оқиды, бірақ оларда оқу-жаттығу жиындары емес, тәжірибе болады.
- 26 жастан кейін әскери кафедраға түсуге бола ма?

- Жоқ, тек 24 жасқа дейін. Құжаттарды 2022 жылдың 20 мамырына дейін тапсырып үлгеріңіз.
- Егер мен университеттен шығарылсам, бұл дайындыққа әсер ете ме?

- Университеттен шығару - бұл кафедрада әскери даярлықтан автоматты түрде шеттету.
Іс-шара соңында Бекниязов студенттерді әскери қызметке барудан қорықпауға шақырды, өйткені армияға өз білімімен тәуелсіз Қазақстанның әскери қауіпсіздігін нығайтатын жоғары білімді мамандар қажет.