ТҮРКІСТАН СЕЙДАХМЕТҰЛЫ БАЙПАҚБАЕВТЫ 75 ЖЫЛДЫҚ МЕРЕЙТОЙЫМЕН ҚҰТТЫҚТАЙМЫЗ!

ТҮРКІСТАН СЕЙДАХМЕТҰЛЫ БАЙПАҚБАЕВТЫ  75 ЖЫЛДЫҚ МЕРЕЙТОЙЫМЕН ҚҰТТЫҚТАЙМЫЗ!

17.03.2022 Барлық жаңалықтар

2022 жылдың 17 наурызында «Ғарыштық инженерия» кафедрасының доценті Түркістан Сейдахметұлы Байпақбаевқа 75 жыл толады.

Байпақбаев Түркістан Сейдахметұлы 1975 жылы С.М. Киров атындағы Қазақ мемлекеттік университетінің (ҚазМУ) Физика факультетін бітірген.

Өзінің оқытушылық қызметін Түркістан Сейдахметұлы физика пәнінің мұғалімі қызметінен бастады, кейін 1977 жылға дейін Алматы облысы Шелек ауданы орта мектебі директорының Оқу ісі жөніндегі орынбасары қызметін атқарды.

1977 жылдан АЭжБУ-да инженерден бастап «Физика» кафедрасының доцентіне дейінгі жолды өтті (2019 жылдан бастап «Физика» кафедрасы «Ғарыштық инженерия» кафедрасына қосылды). 2010 жылы кандидаттық диссертация қорғап, техника ғылымдарының кандидаты атағына ие болды.

Түркістан Сейдахметұлы Физиканың жалпы курсы бойынша ғана емес, сонымен қатар басқа да арнайы курстар бойынша («Физика 1», «Физика 2», «Электромагниттік толқындар физикасы», «Баллистика», «Радиотаратушы құрылғылар» және т.б.) қазақ және орыс тілдерінде және АЭжБУ барлық факультеттерінде дәрістер оқыды.

Түркістан Сейдахметұлының 100-ден астам ғылыми және оқу-әдістемелік еңбегі, оның ішінде 9 оқу құралы бар.

Түркістан Сейдахметұлы АЭИ-да алғашқы қазақ бөлімінің ашылуы кезеңінде кафедраны қазақ тілінде оқу құралдарымен қамтамасыз ету бойынша біршама жұмыс атқарды. Түркістан Сейдахметұлы ол кезде «Физика» кафедрасының ғана емес, басқа да кафедралардың оқытушыларына арналған мемлекеттік тілдегі оқу құралдарын жасауды басқарған.  Сол кезеңде институт оқытушыларымен бірлесіп қазақ тілінде «Орыс-қазақ түсініктемесі», «Электрониканың теориялық негіздері», «Еңбекті қорғау және техникалық қауіпсіздік», «Жалпы физика курсы бойынша міндеттер жинағы» сияқты көптеген оқу құралдарын шығарды.

Қазіргі уақытта Түркістан Сейдахметұлы кафедраның жас оқытушыларына арналған әдістемелік және оқу құралдарын дайындауды басқарады.

Түркістан Сейдахметұлы университеттің тәрбие, қоғамдық және үгіт-насихат жұмыстарына белсене қатысады. АЭжБУ Кәсіподағы комитеті төрағасының орынбасары болып жұмыс істеді және университеттің кәсіподақ ұйымының мүшесі болып табылады.

Университетте жыл сайын «Физика» пәні бойынша өтетін ғылыми, студенттік конференциялардың, олимпиадалардың жетекшісі және ұйымдастырушысы. Ол дайындаған студенттер үнемі жүлделі орындарға ие болады.

Түркістан Сейдахметұлы «Ғарыштық техника және технологиялар» мамандығы бойынша бакалавриат студенттерінің дипломдық жобаларының жетекшісі болып табылады.

Оқытушылық қызметтегі ерекше еңбегі үшін Түркістан Сейдахметұлы АЭжБУ-дың және Қазақ КСР Білім Министрлігінің «Құрмет грамоталарымен»  және «Алғыс хаттарымен» бірнеше рет марапатталған. «Ерен еңбегі үшін» арнайы медальдарының иегері.

Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің ұжымы Сізге зор денсаулық, барлық бастамаларыңызға сәттілік және табыс тілейді. Сіздің кәсіби шеберлігіңіз бен адалдығыңыз біздің елімізге ұзақ уақыт қызмет етіп, жаңа жетістіктерге негіз болсын!