"Сіз Алматы энергия торабының негізгі орталығындасыз". Болашақ энергетиктер "Алатау Жарық Компаниясы" АҚ барды

07.04.2022 Барлық жаңалықтар

2022 жылдың 7 сәуірінде Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ студенттері "Алатау Жарық Компаниясы" АҚ кеңсесіне және "Ерменсай" қосалқы станциясына барды. Бұл іс-шараны Мансап орталығы Job trip кәсіптік бағдарлау және білім беру бағдарламасын іске асыру шеңберінде ұйымдастырды. Бағыттаушы ретінде Қазақстанның еңбек сіңірген энергетигі және АЭжБУ оқытушысы Мадияр Құлбегенов сөз сөйледі. "Бүгінгі таңда компания Алматы мен Алматы өңірінің тұрғындарын электр энергиясымен қамтамасыз етеді. Компанияның өзінде 4000-ға жуық қызметкер жұмыс істейді, олардың көпшілігі саланың бастауында тұрды. Бізде бұл жерде жұмысқа деген кәсіби және жауапты көзқарас қалыптасады. Біздің мамандардың арқасында Сырдария ЖЭС-тегі апат кезінде біз апаттан құтылдық", - деді ол.

Студенттерге Орталық диспетчерлік пунктті көрсетті. «Сіздер Алматы энергия торабының негізгі орталығындасыз және сіздер мұндағы алғашқы топ болып келушілерісіздер. Орталықта 4 диспетчер жұмыс істейді, олар 10 ауданды бақылайды. Бүгінгі таңда бізде 126 қосалқы станция бар, бірақ тек 3 Заманауи. Жаңғырту баяу жүріп жатыр, бұл бұрыннан асып кеткен генерация проблемасына әсер етеді. Сондықтан бізге толық тұрақтылыққа қол жеткізу үшін Оңтүстік Қазақстанда атом электр станциясы қажет", - деді бас диспетчер Станислав Александров.

Содан кейін студенттерді жабдықтарды жөндеу цехына апарып, оларға трансформаторлардың қалай жөнделетінін көрсетті, сондай-ақ трансформатор майының қасиеттері туралы айтты. "Сіз кіре берісте өртенген қара трансформаторды байқаған боларсыз. Ондай жағдайлар майды жеткіліксіз салған кезде орын алады. Әрбір осындай жағдайды біз зерттеп, талдаймыз", - деді цех бастығының орынбасары Айдын Сәрсенбаев. Цех бастығы Марс Илипбаевтың өзі балаларға оқуда табыс тілеп, ертең олар "Алатау Жарық Компаниясы"АҚ-ның үлкен және тату командасының мүшесі болатынына үміт білдірді.

Экскурсия "Ерменсай" қосалқы станциясына барумен аяқталды. "Өте жақсы әсер алдық. Біз қосалқы станциядағы жабдықтарды көрдік, мен студент кезде мұндай мүмкіндіктер бізде болмаған, біз тек сұлбасын ғаа көретінбіз, ал бүгінгі студенттер бұл жабдықтарды өз көздерімен көріп отыр. Олар компания қызметкерлерінің ынта-жігерінен күш алып қайтты.  Осы экскурсия үшін Мансап орталығына үлкен рахмет!",- деді Электрмен жабдықтау және энергияның жаңғыртылатын көздері кафедрасының доценті Ирина Казанина.