Бостандық ауданы прокуратурасынан АЭжБУ студенттері үшін алдын ала ескерту

21.09.2022 Барлық жаңалықтар

Бостандық ауданының прокуратурасы Бостандық ауданына қарасты Алматы жоғары оқу орындарының студенттері үшін қылмыс пен интернет-алаяқтықтан сақтандыру бойынша бірқатар алдын алу жұмыстарын жүргізуде.

Студенттер халықтың әкімшілік және қылмыстық құқық бұзушылықтар мен алаяқтық  ортаға түсу ықтималдығы жоғары ең осал бөлігі болып табылады, басқаларға қарағанда профилактикалық қолдауды қажет етеді, өйткені бірқатар себептерге байланысты бұл санат көбінесе тікелей бақылаудан тыс қалады.

Студенттер, әсіресе алғашқы курстар, көптеген психологиялық әсерлерге тап болады, олар ата-аналарынан тәуелсіз болады, олардың өсіп келе жатқан өзін-өзі бағалауы өзгереді.

Алматы қаласы бойынша статистикалық деректерге сәйкес жасалған интернет-алаяқтық 1600-ден астам істі құрады, оның ішінде 450-і ғана ашылды.  Мыңдаған адамдар Интернеттегі алаяқтықтың құрбаны болады. Онлайн қызметтердің дамуымен интернет-алаяқтықтың саны 2,5 есе өсті.

Өзіңізді осындай қылмыстардан қорғау өте оңай. Ең алдымен, тиімді ұсыныстар туралы ақпарат алған кезде бірден сенуге және эмоцияларға берілмеуге болмайды. Ақша аудару туралы кез-келген өтініш әрқашан күмән тудыруы керек! Прокуратура азаматтардың құқықтарын қорғаушы ретінде студенттерді қырағы болуға және өзіңізден артық ешкім сіздің мүлігіңіз бен жинақтарыңызды қорғай алмайтынын ұмытпауға шақырады! - деп атап өтті прокуратура өкілдері.

Бірінші курс студенттері құрдастарымен қарым-қатынасты дұрыс құруды, өздері үшін этикалық қағидалар жиынтығын дамытуды, интеллектуалды дамуды, жеке және ұжымдық жауапкершілік сезімін үйренуі керек.

Университет негізгі ойын-сауық орнына және олардың болашағын анықтайтын ортаға айналады.

Сондықтан ықтимал жағымсыз оқиғаларды уақтылы түсіндіруге және алдын алуға бағытталған шаралар жүргізу – бұл отбасымен, жұртшылықпен, билік және күш құрылымдарымен тығыз өзара іс-қимыл жасай отырып, ЖОО-ның тәрбие кеңістігін кеңейтудің және кешенді қылмысқа қарсы тәрбиені енгізу үшін бірыңғай профилактикалық кеңістік құрудың және университетте оқу-тәрбие кешенін сапалы ұйымдастырудың бірегей мүмкіндігі.