АЭжБУ-да “Абай және құқықтық тәрбиенің өзекті мәселелері” атты жастар форумы өтті

05.03.2020 Барлық жаңалықтар

Рухани жаңғыру мемлекеттік бағдарламасы аясында АЭжБУ-да қазақ халқының ұлы ұлының 175 жылдығына арналған “Абай және құқықтық тәрбиенің өзекті мәселелері” атты жастар форумы өтті.  Оны біздің университет пен “Жаңару ” сыбайлас жемқорлыққа қарсы жалпыұлттық қозғалыс” республикалық қоғамдық бірлестігінің қалалық филиалы ұйымдастырды.

Студенттердің алдында Әлеуметтік пәндер кафедрасының профессоры К.Ш.Мұхамеджан, әдебиет және өнер институтының ғылыми қызметкері А.Н. Жұматаева, Алматы қаласы Қоғамдық даму басқармасының бас маманы Г.Б. Ануарбекова баяндама жасады. “Sanaly Urpag” жобалық кеңсесінің жетекшісі К.А. Токушев жиналған жастарға Абай Құнанбаев өміріне қатысты сұрақтар қойды. Олардың өмірбаяндық фактілерін жеткіліксіз білгенін байқаған Қайыржан Ахметбекұлы қазіргі өскелең ұрпақтың жақсы білім алу үшін үлкен мүмкіндіктер бар екенін, өкінішке орай оны қолданбайтынын айтты. Абай тек медресені ғана бітіріп қоймай, өз білімін жан жақты дамытты.  “Білім алу үшін шетелге барудың және олардың өркениетіне еліктеудің қажеті жоқ, одан да ғасырлар бойы ата – бабаларымыздан мұра етіп берілген дәстүрлерді қалпына келтіріп, өз елімізде де білімімізді дамыта аламыз”, – деп жас буындардың ойына түрткі салды.  Оның жалынды ойлары мен сөздері бәрімізді де ойландырғаны рас.

Қазақстан халқы Ассамблеясы басқармасының орынбасары Қ.В.Мамсуров тыңдаушыларға құттықтау сөз сөйледі. “Барлық халықтардың адамгершілік және рухани құндылықтары бірдей және оны ұлы Абай жақсы түсінді. Осы негізде түрлі мәдениеттердің адамдары арасында құрмет пен достық құрылады “, – деді ол.

Абай тұлға ретінде көп қырлы болды. Олар шенеуніктер арасындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы күреске қатысты мақалалар қамтылған ережелер жинағын әзірледі. 1885 жылы осы тақырыбта ұсынылған кейбір идеялар мамандардың көзқарасы бойынша бүгінгі күнге дейін өзекті. АЭжБУ тәрбие жұмысы жөніндегі проректоры С. К. Махмутов және “Жаңару” РҚБ Алматы филиалының директоры Қ.Қ. Өскенов студенттерді Абайдың қара сөздерімен сусындауға шақырды.