АЛЕКСАНДР АЛЕКСЕЕВИЧ ГЕНБАЧТЫ 70 ЖЫЛДЫҚ МЕРЕЙТОЙЫМЕН ҚҰТТЫҚТАЙМЫЗ!

26.12.2022 Барлық жаңалықтар

Жылу энергетикалық қондырғылар кафедрасының профессоры, техника ғылымдарының докторы Александр Алексеевич Генбач 26 желтоқсанда өзінің 70 жылдық мерейтойын атап өтеді.

Александр Алексеевич Генбач Алматы қаласында дүниеге келген. Алматы қаласының Қазақ политехникалық институтында оқып, Алматы энергетика институтын инженер-жылуэнергетик мамандығы бойынша бітірген. Аспирантураны аяқтап, Мәскеу энергетикалық институтында кандидаттық диссертациясын сәтті қорғады.

1990 жылдан 1992 жылға дейін Мәскеу қаласының Бауман атындағы ММТУ докторантурасында оқып, докторлық диссертациясын сәтті қорғады.

А.А. Генбач Алматы энергетика және байланыс университетінде профессор лауазымында жұмыс істейді. «ЖЭС және АЭС бу турбиналары», «Ғылыми зерттеу әдістері», «Кеуекті құрылымдарды пайдалана отырып, жылу алмасу жабдықтарының тиімділігі мен сенімділігін арттыру» және «Жылу энергетикасы мен жылу технологияларының заманауи мәселелері» пәндері бойынша жоғары деңгейде дәрістер оқиды.

Профессор Александр Алексеевич Генбач – энергетика саласындағы әлемдік деңгейдегі ғалым. ЖЭҚ-тегі капиллярлық-кеуекті жүйелердегі тәсілдер мен құрылғыларды (қазандықтар, турбиналар, жылу алмастырғыштар, шаң-газ тазалағыштар, зымыран түріндегі от жарғыш қыздырғыштар, кернеу толқындарын басқару жүйелері, жер сілкіністерінен экрандар, детонациялық типтегі циклондық оттықтар, криогендік жылу алмастырғыштар, ЖЭС-тегі азық-түлік бағдарламасын шешуге арналған құрылғылар) әзірлеуде ірі ғалым болып табылады.

Ғылыми-зерттеу жұмысын басқарады, бакалавриат студенттерін, докторанттар мен магистранттарға білім береді. Елуден астам бакалавр және магистрантты және екі PhD докторантқа жетекші болды.

Web of Science (Clarivate) базасында баяндамалары бар конференцияларға қатысады: Сербия, Польша, Болгария, ҚР, РФ.

Ғылыми жұмыстар Q1, Q2, Q3, (квартиль) және жоғары импакт-факторы бар процентилі 35%-дан асатын рейтингтік халықаралық рецензияланған журналдарда, атап айтқанда, «Energy» Thomson Reuters, IF=8.51, 98%, «Thermal Science», «Energies», «Еnergies» сияқты басылымдарда жарияланған. «Жылу массасы және Термодинамика» (АҚШ) (барлығы 60 дана).

А.А. Генбач 535-тен астам ғылыми және әдістемелік жұмыстарды, оның ішінде 50 авторлық куәліктер мен патенттерді, 6 монографияны, оқу құралдары мен дәріс конспектілерін жариялады.

Энергия, ынта, жоғары ғылыми әлеует, жылу энергетикасы мәселелеріне кәсіби заманауи көзқарас А.А. Генбачқа өз қызметінде үлкен жетістіктерге жетуге мүмкіндік берді. Университет бойынша рейтингі үнемі жоғары – профессорлар арасында әрқашан бірінші ондықта, сонымен қатар Хирш индексі алтыға тең.

Көп жылғы жұмыс кезеңінде қалалар мен өнеркәсіптік кәсіпорындарды жер сілкінісінен қорғау мәселесі бойынша Сараптамалық кеңестің, диссертацияларды қорғау жөніндегі ғылыми кеңестердің, Web of sience халықаралық компанияларының, Томпсон Рейтер, Скопус, Республикалық өнертапқыштар мен рационализаторлар қоғамының және қалаларды жер сілкінісі мен төтенше оқиғалардан қорғаудың ғылыми мәселесі жөніндегі Президенттік Кеңестің мүшесі болды. «Ұлттық инновациялық қордың» сарапшысы, сондай - ақ Интергаз, ҚазТрансОйл, Теңізшевройл, Аламұнайгаз, Энергетика министрлігі, Қазтранск және Қара-Шағанақ тапсырмалары бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманы әзірлеу кезінде сарапшы және тең автор болды.

Көп жылғы жемісті жұмысы үшін «Еңбек сіңірген энергетик. Қазақстан электр энергетикалық қауымдастығы», «ГОЭЛРО жоспарына 100 жыл» мерейтойлық медалімен, сондай-ақ университет басшылығының грамоталарымен және алғыс хаттарымен марапатталды.

Александр Алексеевичтің тынымсыз ізденістерімен, белсенді өмірлік ұстанымымен, қызықты ғылыми эксперименттердің орталығында болу қабілетімен, өзінің ғылыми және педагогикалық жұмысына жоғары талаптарымен ерекшеленетін барлық көп қырлы еңбек қызметі жоғары білікті мамандарды даярлау мен тәрбиелеудің игі ісімен байланысты.  Құзыреттілік, өз ісіне берілгендік, жоғары кәсібилік және ерекше еңбекқорлық Александр Алексеевичке студенттер мен әріптестерінің құрметіне ие болуға мүмкіндік берді.

Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің ұжымы Сізге зор денсаулық, бейбіт аспан, шығармашылық табыс, отбасылық амандық, талантты оқушылар тілейді. Адал еңбегіңіз үшін рақмет!