АЭжБУ және ORDAMED: медициналық техника мамандарын бірлесіп даярлау

02.05.2023 Барлық жаңалықтар

Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінде «Биотехникалық және медициналық жүйелер мен аппараттар» білім беру бағдарламасын бірлесіп іске асыру бойынша нақты мәселелерді талқылау үшін Ordamed компаниясының басшылығымен кездесу өтті.

«Биотехникалық және медициналық жүйелер мен аппараттар» білім беру бағдарламасы АЭжБУ-да «Автоматтандыру және басқару» кафедрасының базасында іске асырылады. Бұл білім беру бағдарламасы Техникалық болып табылады. Мысалы, «ЛЭТИ» Санкт-Петербург электр-техникалық университетінде мұндай мамандар КСРО ыдырағанға дейін көп уақыт бұрын дайындала бастады.

«Биотехникалық және медициналық жүйелер мен аппараттар» білім беру бағдарламасының ерекшелігін ескере отырып, жалпы инженерлік пәндермен бірге оқу процесіне «Анатомия», «Тірі жүйелердің биофизикалық негіздері», «Медициналық техникадағы материалтану», «Медициналық аспаптар, аппараттар, жүйелер мен кешендер», «Диагностикалық зерттеулердің техникалық әдістері», «Медициналық техникаға қызмет көрсету және жөндеу» және т.б. сияқты пәндер енгізілді.

Білім беру бағдарламасын іске асыру жөніндегі стратегиялық әріптес АҚШ, Германия, Оңтүстік Корея, Жапония, Нидерланды және т.б. елдерден заманауи медициналық жабдықтарды жеткізушілердің және ірі қазақстандық өндірушілердің бірі – Ordamed  компаниясы болып табылады.

АЭжБУ мен Ordamed арасындағы ынтымақтастық туралы Меморандум өткен жылы жасалған болатын. Қазір кезекті кездесу өтті, оған оның негізін қалаушы және басқарма төрағасы Еркін Длимбетов бастаған компания басшылығы қатысты. Университет тарапынан кездесуге проректорлар Ермек Кадылбеков пен Айгүл Саренова, институт директоры Айнур Бегимбетова, кафедра меңгерушісі Игорь Федоренко, білім беру бағдарламасының жетекшісі Сарсенбек Жусупбеков қатысты.

Еркін Длимбетов медициналық техникаға қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі мамандарды даярлаудың маңыздылығын атап өтті, сондай-ақ Қазақстанда осындай бейіндегі мамандардың өткір тапшылығын атап өтті, сондықтан жұмысқа орналасу кепілдігі жүз пайыз деп айтуға болады.

Ынтымақтастықты талқылау барысында көптеген маңызды мәселелер бойынша нақты келісімдерге қол жеткізілді.  Мысалы, жаңа оқу жылына қарай «Автоматтандыру және басқару» кафедрасының базасында Ordamed оқу зертханасы құрылып, заманауи медициналық техникамен толық жабдықталатын болады.  Ал компанияның өндірістік базасында «Автоматтандыру және басқару» кафедрасының филиалын құру жоспарлануда, онда төрт жыл бойы студенттер нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес медициналық жабдықтарды орнату, баптау және жөндеу бойынша практикалық дағдылар мен дағдыларды игеруге тамаша мүмкіндік алады.

«Автоматтандыру және басқару» кафедрасы