АЭжБУ мамандары елді цифрлық трансформациялау жобасын талқылауға шақырылды

02.06.2020 Барлық жаңалықтар

АЭжБУ мамандары елді цифрлық трансформациялау жобасын талқылауға шақырылды

Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі 2 маусымда Мюнхен конференциясының қорытындысы бойынша Қазақстан Президентінің тапсырмасын орындау  негізінде жиналыс өткізіледі. Қойылған міндеттерді шешу жолдарын талқылауға Ғ.Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің мамандары қатысады.

14-16 ақпан айында Мюнхенде (Германия) өткен Қауіпсіздік бойынша Халықаралық конференция қорытындысы бойынша ҚР Президенті Қасым-Жомарт Тоқаев Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігіне тапсырма берді.

По итогам Международной конференции по безопасности, прошедшей с 14 по 16 февраля в Мюнхене (Германия), Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев  дал поручения Министерству цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности.  Тапсырмалардың біріне сәйкес, өнеркәсіптік автоматтандыру саласындағы әлемдік көшбасшы "Siemens AG" компаниясымен бірлесіп цифрлық трансформация зертханасын құру жөніндегі жобаны іске асыруға кірісу қажет.

Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінде бірнеше кафедраларда қазақстандық "Siemens AG"өкілдігімен тығыз қарым-қатынас қалыптасты. Мысалы, 20 жыл бұрын "Siemens-Қазақстан" компаниясымен "Автоматтандыру және басқару" кафедрасында ынтымақтастық пайда болды, ол 2017 жылға дейін "Инженерлік кибернетика"деп аталды.

90-шы жылдары біз студенттерді "Siemens" автоматикасы құралдарымен - ең алдымен өнеркәсіптік бақылаушылармен жұмыс істеуге үйретуді бастадық, оларсыз бүгінде кез келген өнеркәсіп саласын автоматтандыру мүмкін емес.

"Автоматтандыру және басқару" кафедрасының оқытушыларының Siemens фирмасының "Simatic контроллерін бағдарламалау", "Өнеркәсіптік желілерді жобалау", "Вибродиагностика", "Жиілік түрлендіргіштері негізінде реттелетін электр жетегі" және т.б. бағыттары бойынша дайындау және курстар өткізу бойынша сертификаттары бар.

АЭжБУ "Автоматтандыру және басқару" білім беру бағдарламаларына "Siemens" техникалық құралдар мен бағдарламалық қамтамасыз етуге негізделген пәндер енгізілген. Мысалы, бакалавриатта бұл пәндер – "Басқару жүйелеріндегі микропроцессорлық кешендер" және "Scada-жүйелерді құру негіздері". Магистратурада "Siemens" аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету базасында "Автоматтандыру және басқару жүйесіне сандық техниканы интеграциялау" және "Автоматтандыру есептеріндегі микропроцессорлық контроллерлердің бағдарламалық құралдары" пәндері оқытылады.

"Автоматтандыру және басқару" білім беру бағдарламасының тағы бір маңызды дәстүрі - біздің студенттер "Siemens" серіктестері болып табылатын компанияларда тәжірибеден өтеді және нақты, практикалық міндеттерді шешуге қатысуға тамаша мүмкіндігі бар. Өз білімдері мен іскерліктерін табысты көрсеткен студенттер осы компаниялардың қызметкерлері болды.

Осылайша, кафедрада "Siemens" компаниясы сияқты Автоматтандыру және басқару саласындағы әлемдік көшбасшылардың заманауи техникасы мен бағдарламалық өнімдерін меңгерген сапалы мамандарды даярлаудың ойластырылған, тиімді және табысты жүйесі қалыптасты.

«Автоматтандыру және басқару»  каферасының меңгерушісі Игорь Федоренко