Сессияны ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша студенттердің университет басшылығына жолдаған өтініштеріне жауап

09.12.2020 Барлық жаңалықтар

Құрметті студенттер!

Қысқы емтихан сессиясы қарсаңында студенттердің сессияны ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша университет басшылығының атына өтініштері пайда болды.

Емтихан бақылау нысаны ретінде білім беру процесінің міндетті элементі болып табылады, сондықтан Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ-да емтихан сессиясы бекітілген академиялық күнтізбеге сәйкес өтеді. 2020-2021 оқу жылының күзгі семестрінде оқыту қашықтықтан өткізілетінін ескере отырып, қысқы емтихан сессиясы онлайн форматта өтеді. Онлайн-емтихандарды өткізуге Қазақстанның барлық жоғары оқу орындарына бірыңғай талаптар қойылады, олардың ішінде жеке басын сәйкестендіру, процестің бейнежазбасы, бейнежазба мен оқиғалар журналдарын сақтау бар.

Ол үшін прокторинг — тестілеу немесе емтихан барысын онлайн-режимде бақылауға мүмкіндік беретін бақылау құралы қолданылады. Прокторинг тестілеуден өтушінің жеке басын тексеруге (растауға), сондай-ақ оның жазылмайтынына, басқа адамдардың көмегіне жүгінбейтініне, интернеттен жауап іздемейтініне көз жеткізу үшін оның мінез-құлқын және компьютер экранында болып жатқан оқиғаларды байқауға мүмкіндік береді.

Егер тестілеудің емтихан сұрақтарының мазмұны бойынша жағдайлар орын алса, студент емтиханнан кейін бірден Платонуста бар апелляция рәсімін іске қосуға құқылы.

Студенттерде прокторингті қолдана отырып емтихан тапсыру үшін интернет немесе техникалық мүмкіндіктер болмаған жағдайда, студент жазғы семестр кезінде емтихан тапсыра алады.

Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ әрдайым білім беру сапасы мен академиялық адалдық қағидаттарына басымдық берді, сондықтан мен АЭжБУ студенттерін оқу процесінің барлық талаптарын орындауға және арам ниетті студенттердің, оның ішінде Білім Министрінің атына студент жастардың өтініштерін ұйымдастыратын басқа жоғары оқу орындарының студенттерінің арандатуына бой алдырмауға шақырамын.

Прокторинг 2008 жылы АҚШ-та емтихан тапсыруды қашықтан бақылау үшін қолданыла бастады. Бұл технологияны жасаушы – жылына шамамен 2 000 000 000 емтихан тапсыруды қамтамасыз ететін ProctorU компаниясы. Бұл прокторинг-провайдердің қызметтерін 129 елдегі 1000-нан астам оқу орны пайдаланады. (Дереккөз: http://www.hr-journal.ru/articles/op/proctoring.html © HR-Journal.ru).

Бұдан бөлек, бүгінгі таңда бірнеше түрлі прокторинг жүйелері белгілі. Сондықтан Назарбаев Университетінің студенті Мирас Советовтың өзінің прокторинг жүйесін құрғаны, бірақ ол кейіннен сол университетте қолданылмағаны назарда болуы тиіс.