09.04.2021 Барлық жаңалықтар

2021 жылдың 8 сәуірінде Google meet онлайн алаңында «Ғ.Дәукеев атындағы АЭжБУ магистратурасына қабылдау ережелері туралы» тікелей эфир өтті.

Бакалавриаттың бітіруші курс тыңдаушылары ЖОО магистратурасына түсуге қатысты барлық қызықтырған сұрақтарға жауап алды. Спикерлер ретінде ғылыми және инновациялық қызмет жөніндегі проректор Алмаз Абжалиевич Саухимов, докторантура және магистратура бөлімінің директоры Гүлсара Даутханқызы Естемесова, қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы Камшат Бимуратова сөз сөйледі.

Талапкерлермен кездесуді Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ ғылыми және инновациялық қызмет жөніндегі проректоры Алмаз Абжалиевич Саухимов ашты. Өз сөзінде магистратурада оқудың артықшылықтары туралы айтып, магистратураның білім беру бағдарламаларына түсу - ақталған инвестициялар екенін атап өтті. Магистратура түлектерінің бәсекеге қабілеттілігі артып, жұмысқа орналастыру нарығында олар көбірек сұранысқа ие, бұл жұмыс берушілердің сенімін арттырады. Сондай-ақ, магистр дәрежесі Халықаралық деңгейде мойындалатынын, ал магистр біліктілігі басшылық лауазымдарда жұмыс істеуге мүмкіндік беретінін атап өтті.

«Өткен жылдан бастап біз икемді технология бойынша білім беру бағдарламаларын қайта қалыптастырумен айналысамыз, бітірушілеріміздің басшылар ретінде қажетті құзыреттерді алу үшін жобалық басқару курстарын (PMI, pmbok) енгіземіз. Сондай-ақ, биыл энергия аудиті, энергия үнемдеу және т.б. бойынша қосымша пәндерді енгіземіз. Біз магистратурада оқу кезеңінде студенттеріміздің біліктілігін барынша арттырып, қажетті білім мен сертификаттарға ие болғанын қалаймыз, осылайша біздің магистранттар бәсекеге қабілетті болады», - деді Алмаз Абжалиевич.

2021 жылдан бастап мемлекеттік грантқа түсетін барлық магистранттар оқу бағытына сәйкес өндірістік кәсіпорындарда, мамандандырылған университеттерде немесе ғылыми-зерттеу институттарында үш жыл жұмыс істеуге міндетті.

«Елімізде техникалық бағыттар бойынша мамандардың жетіспеушілігі байқалады. Магистр дипломының иегерлерінде жұмысқа орналасу проблемалары болмайды. Көбінесе магистранттардың өздері өндірістік кәсіпорындарда жұмыс істегісі келмейді. Барлығының себептері төмен жалақыдан лауазымға деген үміттерге сәйкес келмеуіне дейін әр түрлі. Барлық мамандар, техникалық мамандықтар, мамандар сияқты, мансап сатысының төменгі нүктесінен басталды. Сондықтан сіз осы жолды таңдағаннан кейін мансаптық сатының барлық кезеңдерінен өтуді ұсынамын, ал ол төменгі буыннан басталады», - деді Ғ.Дәукеев атындағы АЭжБУ ғылыми және инновациялық қызмет жөніндегі проректоры Алмаз Саухимов.

Кездесу барысында талапкерлер әскерге шақыруды кейінге қалдыру, жаңа оқу жылында қашықтықтан оқыту және магистратураға білім беру бағдарламалары бойынша оқу құны туралы сұрақтар қызықтырды.

«Магистратура әскерге шақыруды кейінге қалдырмайды. Қашықтықтан білім беруге келетін болсақ, біз қазір магистранттар қашықтықтан білім алу үшін білім беру бағдарламаларын барынша жеңілдетудеміз. Жаңа оқу жылында аралас оқыту түрін ұсынғымыз келеді, онда студенттер дәрістік сабақтар онлайн форматта өтетін болады, ал байланыс сағаттары – практикалық дағдылар университетте зертханалық жұмыстарды орындау және техникалық жабдықтармен практикалық танысу үшін өтеді. Пандемия бізге цифрлық әлемде жұмыс істеуді үйретті», - деді Алмаз Саухимов.

Қазақстан азаматтары үшін магистратураның білім беру бағдарламасы бойынша оқу құны бейінді бағыт бойынша ұзақтығы бір жылға 750 000 теңгені, бір жарым жылдық оқу - бүкіл кезең үшін 1 150 000 теңгені құрайды. Ғылыми-педагогикалық бағыт 1 600 000 теңге. Шетелдік азаматтар үшін ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша магистратура 2 300 000 теңгені құрайды.

Бакалавриат түлектерін қызықтырған тағы бір мәселе - АЭжБУ университетінде шетелдік тағылымдама міндетті болады ма.

«Біз еуропалық жоғары оқу орындарымен екі дипломды бағытты дамытудамыз. Өткен аптада Германияның Анхальт қолданбалы университетімен конференц-колл өтті, онда біздің үш магистрант білім алуда және Біз Агхальт университетімен біздің университеттің студенттері бірден екі диплом ала алады деген келісімге келдік. Біз Анхальт университетімен қос дипломды білім беру үшін оқу жоспарларын жасадық, онда біздің университетімізде және Анхальт университетінде магистратура бағдарламалары бойынша оқытылатын пәндер бейімделді. Сондай-ақ, мұндай жүйе алмасу бағдарламасы бойынша да бар. Тәжірибе бізде оң және жаңа оқу жылында бұл тәжірибені біз қалдырамыз.

Біздің университет жергілікті өндірістік компанияларда және ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша тағылымдамадан өтуді қамтамасыз етеді. Магистранттар таңдалған білім беру бағдарламаларының бейіні бойынша ірі ұлттық компанияларда біздің серіктестерімізден өте алады», - деді ғылыми және инновациялық қызмет жөніндегі проректор Алмаз Саухимов.

Қабылдау комиссиясының жауапты хатшысы Камшат Бимуратовна Алмуратова талапкерлерді магистратураға түсудің негізгі талаптарымен таныстырды. Биыл оқуға түсушілер 2021 жылғы 15 маусым мен 16 шілде аралығында Ұлттық тестілеу орталығының сайты арқылы онлайн форматта өтініш тапсырады testcenter.kz компьютерлік форматта. Тестілеу 2021 жылдың 16 шілдесінен 25 шілдесіне дейін өтеді. Тесттің төрт түрінен өту қажет: шет тілі бойынша, магистратурада оқуға дайындығын анықтау үшін және бейінді пәндер бойынша екі тест. Әрбір білім беру бағдарламасының өз бейіндік пәндері бар.

Барлық өзекті ақпаратты талапкер Ғ. Даукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің www.aues.edu.kz ресми сайтының оқуға түсушілер бөлімінен ала алады.