​ Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ Қазақстанның әйелдер қозғалысын білім, ғылым және экономикаға біріктіреді

09.03.2022 Барлық жаңалықтар

Қазақстандағы гендерлік мәселеге тұтастай тоқталатын болсақ, көптеген демократиялық батыс елдеріне қарағанда, барлық посткеңестік елдердегідей, Қазақстандағы әйелдер сайлау құқығы 1917 жылдан бері бар. Біздің еліміз Біріккен Ұлттар Ұйымының мүшесі ретінде БҰҰ-ның Әйелдерге қатысты кемсітушіліктің барлық нысандарын жою туралы 1979 жылғы Конвенциясымен қатар әйелдер құқықтары туралы басқа да негізгі халықаралық актілерді ратификациялады: БҰҰ-ның 1952 жылғы "Әйелдердің саяси құқықтары туралы" Конвенциясы, БҰҰ-ның 1958 жылғы Конвенциясы. "Тұрмыстағы әйелдің азаматтығы туралы", Халықаралық Еңбек Ұйымының (ХЕҰ) № 100 "Құндылығы бірдей еңбегі үшін ерлер мен әйелдерге тең сыйақы беру туралы" және № 156 "Отбасы міндеттерімен еңбек ететін ерлер мен әйелдерге тең қарау және тең мүмкіндіктер туралы" конвенциялары және басқалары. Олардың барлығы ҚР Конституциясына сәйкес еліміздің құқықтық жүйесіне кіреді және ұлттық заңнама нормалары алдында басымдыққа ие.

Бүгінде Қазақстанда әлеуметтік даму мен гендерлік теңдік деңгейі айтарлықтай жоғары деңгейде. Бұл қоғамды жаңғыртудың мемлекеттік саясатына байланысты. Осылайша, ҚР Конституциясы кемсітушіліктің, оның ішінде жыныс белгілері бойынша кемсітушіліктің болмауын мойындайды және оған кепілдік береді.

Қазақстанда әйелдердің жұмыс күшіне және басшы эшелондарға, экономиканың техникалық секторлары үшін кәсіптік даярлауға қатысуын кеңейтуге және дәстүрлі емес кәсіптерде жұмыс істейтін әйелдерге қатысты кемсітушілікке жол бермеуге бағытталған Қазақстан Республикасындағы 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасы қабылданды. Осылайша, Қазақстан Үкіметі 2018 жылы қызметтің бұл түрлері әйелдердің денсаулығына зиян келтірмейтіндігі негізінде 75 ұстанымды алып тастап, әйелдердің еңбегін пайдалануға тыйым салынатын жұмыстар тізімін қысқарту жөнінде сындарлы қадамдар жасады.

Университет оқытушылары мен қызметкерлерінің 61% – ы әйелдер. Университеттің ғылыми дәрежелері мен атақтары бар 178 оқытушысының 91-і (немесе 51%) - нәзік жандылар. Бес институттың үшеуі, 17 кафедраның 8-ін әйелдер басқарады. Жалпы, департаменттер мен қызметтер басшыларының 67%-ы "әлсіз" жыныстың өкілдері. Лауазымдардағы әйелдердің көбеюі олардың біліктілігінің жоғары дәрежесін көрсетеді және оларды кәсіпқойлар санатына жатқызуға мүмкіндік береді.

Қазақстанның техникалық жоғары оқу орны болып табылатын және Индустрия 4.0 үшін кадрлар даярлайтын біздің университетте техникалық мамандықтарда оқитын қыздардың үлесі шамамен 30%-ды құрайды. Ғылыми-зерттеу қызметіне тартылған қыздар санының арту үрдісі байқалады. Мәселен, магистратураның білім беру бағдарламалары бойынша білім алушылардың шамамен 40%-ын қыздар, ал докторантурада - 50%-ын (31 ер адамға қарағанда 32 әйел) құрайды. Бұл ел экономикасының инженерлік-техникалық секторында жұмыс істейтін әйелдердің ер адамдарға қарағанда орта есеппен жоғары білім деңгейіне ие екендігін көрсетуі мүмкін.

Осылайша, әйелдер инженерлік-техникалық салаларда маңызды рөл атқарады, дегенмен олардың қатысуын арттыру үшін үлкен мүмкіндіктер бар, әсіресе жоғары басшылық пен өндірісте. Біз ЖОО ретінде болашақта Инженерлік экология, инженериядағы Қаржы және маркетинг, Экономика және ОЭК кәсіпорындарын ұйымдастыру, өндірістегі қауіпсіздік техникасы, IT-технологиялар, энергетика және телекоммуникация салаларында бизнес-процестерді автоматтандыру және басқару бағыттары бойынша қосымша білім беру бағдарламаларын ұсына отырып, олардың кәсіби және мансаптық өсуі үшін осындай мүмкіндіктер жасай аламыз және тағы басқалар.