Kazakhstan Smart Space ғарыш технологиялары және техникасы бойынша халықаралық конкурс

11.03.2022 Барлық жаңалықтар

Әлемнің түкпір-түкпірінен келген жастар осы жылдың 15 наурызына дейін өтінім бере отырып, халықаралық байқауға қатысып, ғарыштық технологиялар мен техникадағы өз білімдерін көрсете алады. Бұл туралы 9 наурызда Ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығының (ҰҒЗТО), Eurasian Space Ventures (ESV) жеке ғарыш компаниясының және қазақстандық жобаларды басқару институтының (ҚЖБИ) бірлескен брифингінде жарияланды. «Ғарыштық технологиялар адамзаттың күнделікті өмірінің бір бөлігіне айналды. Бұл ұялы байланыс, Жерді қашықтықтан зондтау және спутниктік навигацияның әртүрлі аспектілері. Бұл технологияларды дамытуда әртүрлі профильдегі мамандар қажет, сондықтан жастар мен балаларға мамандықты оқытуда өз кәсібін табуға, шығармашылық ізденістер мен ашылуларға деген ұмтылысын қолдауға және олардың таланттарын жүзеге асыру үшін барлық мүмкіндіктерді қамтамасыз етуге көмектесу өте маңызды. Дәл осы мақсатта Kazakhstan Smart Space халықаралық конкурсы өткізіледі», - деп хабарлады  «Ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы» АҚ (ҰҒЗТО) Басқарма Төрағасы Марат Нұрғожин.

Байқауға 7-22 жас аралығындағы колледждер мен жоғары оқу орындарының студенттері, мектеп және қосымша үйірмелер оқушылары оқытушылармен, ата-аналармен және тәлімгерлермен бірге қатыса алады. Қазіргі уақытта 50 оқу орнынан өтінім берілген. Олардың арасында тек қазақстандық командалар ғана емес, Қырғызстан мен Ресей жастары да бар. Қатысушылар өз әзірлемелерін Халықаралық ғарыш станциясындағы зерттеулерді, зымыран тасығыштар мен шағын ғарыш аппараттарын модельдеу мен конструкциялауды, робот техникасы мен зияткерлік жүйелерді қоса алғанда, әртүрлі номинацияларда ұсына алады; 3D-басып шығару, ғарыш техникасы, «жасыл» экономика саласындағы қолданбалы шешімдер және тағы басқалар. Тақырыптық номинациялардың толық тізімін, қатысу шарттары мен тіркеу процедураларын www.kzsmart.space ресми сайтынан табуға болады.

Eurasian Space Ventures жеке ғарыш компаниясының бас директоры, Еуразиялық банк директорлар кеңесінің мүшесі Шухрат Ибрагимов байқау жас дарындарға ғана емес, бизнеске әлеуетті кадрларды табуға мүмкіндік беретінін айтты. «Біз бүгін бірінші кезекте өңірлерде өз болашағын ғарыштық зерттеулермен, жобалармен байланыстырғысы келетін жастардың болуына мүдделіміз. Бұл конкурс осындай мүмкіндік береді және оларға ең батыл идеяларды іске асыру үшін перспективалар ашады. Біз қазірдің өзінде халықаралық стартаптар мен жұмыс істеп тұрған компанияларды аэроғарыштық технологияларды дамыту үшін ESV ғарыштық хаб-инкубаторына тартудамыз. Бүгінде цифрландыру қарқыны артып келеді және ешқашан тоқтамайды. Ғарыш индустриясы да дамып келеді. Конкурс саланың дамуын жалғастыруға және Қазақстан мен осы саладағы өңірлік мамандардың не істей алатынын бүкіл әлемге көрсетуге мүмкіндік береді», - деп есептейді Ибрагимов. Ол сондай-ақ, бүгінде талантты кадрлардың жетіспеушілігі олардың тапшылығында емес, креативті жастардың өз қабілеттерін көрсететін платформасының жоқтығында екенін атап өтті. Байқау осындай алаң болуға арналған. «Үздік Стартапқа байқау аяқталғаннан кейін біз жобасы халықаралық деңгейге көтерілуге және шығуға көмектесетін жеңімпаздарды таңдаймыз», - деп атап өтті Ибрагимов.

Өтінім беруге әлі уақыт бар - оларды қабылдау 15 наурызға дейін жалғасады, содан кейін қатысушылардың конкурстық іріктеуі өтеді, ал финал 2022 жылғы 8-10 сәуір аралығында Ғ. Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің базасында өтеді. Қазақстандық жобаларды басқару институтының президенті және Elite Кадрлық холдингінің бас директоры Олег Парахин қазақстандық студенттерді, соның ішінде мектеп және ЖОО технологиялық кәсіпкерлігін дамытуға бағытталған жобаларды көп жылдық қолдау және іске асыру туралы айтып берді. Ол жақын болашақта еліміздің әл-ауқаты мен оны әлемдік қоғамдастықтың қабылдау деңгейі осы адамдардың деңгейіне байланысты болатынын атап өтті. Сондықтан жас ұрпаққа мүмкіндігінше ертерек өз кәсібін табуға көмектесу, шығармашылық ізденіс пен жаңалықтарға деген ұмтылысты қолдау және таланттарды жүзеге асыру үшін мүмкіндіктер беру өте маңызды. 9 сәуірде байқау аясында Қазақстандағы балалар жылына арналған мектептердегі «ғарыштық» инженерлік білім беру тақырыбы бойынша «Балалар және ғарыш» тақырыбына дөңгелек үстел өткізу жоспарлануда. Байқаудың финалистері мен жеңімпаздары дипломдар ғана емес, сонымен қатар байқау серіктестері қатарынан ЖОО-ға түсу үшін қосымша балл мен ақшалай сыйлықтар алады.

Анықтамалық ақпарат. Kazakhstan Smart Space байқауының демеушісі және стратегиялық серіктесі – «ДЕМЕУ» корпоративтік қоры, робототехника бойынша жарыс номинациясының демеушісі - EY. Kazakhstan Smart Space байқауы цифрлық экономика көшбасшыларының 5-ші Еуразиялық саммитінің арнайы шарасы ретінде өткізіледі (www.proyuong.kz), 2018 жылдан бастап ұйымдастырушылары - ALMAU, АЭжБУ, Л. Н. Гумилев атындағы ЕҰУ, Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ, Satbayev University, Тұран университеті және т. б. қоса алғанда, ҚР жетекші техникалық және көп бейінді ЖОО-мен стратегиялық әріптестік ынтымақтастықта ҚР ЖОО қауымдастығы мен ҚЖБИ.