Әкелер мен балалар қақтығысы “Алыстан іздеме. Журектен тапқын бақытты” атты студенттік мюзиклде көрсетілген

Әкелер мен балалар қақтығысы “Алыстан іздеме. Журектен тапқын бақытты”  атты студенттік мюзиклде көрсетілген

04.04.2022 Барлық жаңалықтар

2022 жылдың 31 наурызында Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінде «Алыстан іздеме. Жүректен тапқын бақытты» атты студенттік мюзикл тұсау кесері өтті. Бұл шара «Ұлағат» клубының ұйымдастыруымен өткізілді.

Мюзиклде патша Эдип туралы ежелгі грек трагедиясы поэзия тілі арқылы "қалыптасқан" Әкелер мен балалардың қақтығысы туралы классикалық сюжет ұсынылды. Негізгі іс-шаралар N мектебінде өтеді, онда балалар буллингтен туындаған түрлі сынақтардан өтіп, үлкендер мен ата-аналардың түсінбеушіліктерін жеңеді. Жетекші Галия Сериковна (Гүлназ Тұрсынжан) морализаторлық бастаманы алып, сюжетті ежелгі грек театрындағы құдайлар сияқты оң арнаға бағыттайды. Бірақ негізгі "шарықтау шегі" Асылым (Мерей Абдіжаппар) мен Маржан апай (Мадина тәуекел) арасындағы драмада көрсетілген.

Асылым – жетім бала, оны мектепте барлығы ақ қарға деп атайтын. Бұл бақытсыз қызды  тек мектептегі еден жуушы Маржан апай ғана түсініп, қолдайтын, себебі өзі де жастықтың буымен өз баласын жетімдер үйіне тастап кеткен болатын.

Екінші шарықтау шегі – мектеп атаманы Бек (Абылай Мәді) пен Дарынның (Бекзат Нұрғалиев) арасындағы даумен жалғасады. Бек жуас Дарынды үнемі кемсітіп, намысына тие берді. Ата-аналар жиналысында Дарынның жағдайы төмен отбасынан екендігін білген Бек одан кешірім сұрап, оған деген көзқарасын өзгертті. Нәтижесінде екеуі жақсы дос болып қалды.

Ата-аналар жиналысы – әкелер мен балалар арасындағы қақтығыстың шыңы болды десек те болады. Бұл үшінші шарықтау шегі кейіпкерлердің рухани тазаруына мүмкіндік сыйлады. Соңында оқиға шиеленісі күрт өзгеріп, Маржан апай Асылымның бір кездері тастап кеткен өзінің қызы екенін біледі. Ал бақытсыз қыз бұған сенгісі келмесе де, шындықты мойындайды. Ана мен қыз қайта қауышады - Әкелер мен балалардың қақтығысы жоғары нотада аяқталады. Перделер жабылып, қошемет көрсетіледі.

Сахнаға Жастар саясаты департаментінің директоры Зарема Абдуллина және мюзиклдің тұсаукесеріне шақырылған АЭжБУ оқытушы-профессорлар құрамының өкілдері шықты. "Сахнада көргендерімізден бәріміз таң қалдық. (Залдан біреу. Зарема Альфредовна, біз сізді жақсы көреміз!) Мен актерлердің шеберлігі мен керемет сценарийді атап өткім келеді. Рахмет! (Қол шапалақтау.) Мұнда әуесқойлық емес, әлемдік деңгейдегі кәсібилік басым. Мен біздің Студенттер кәсіподағы комитеті мен "Ұлағат" клубын мақтан тұтамын, себебі сіздердің бағындырған жетістіктеріңіз соған лайық! (Зал. Ұлағат! Ұлағат! Ұлағат!) Сіздер ЖАРАЙСЫЗДАР!", - деп түйіндеді.