Қаскелеңде университеттің болашақ кампусының орнында уақыт капсуласын орналастырды

29.08.2024 Барлық жаңалықтар

Қаскелең, 29 тамыз 2024 ж. – Қазақстан Республикасының Конституция күні қарсаңында Алматы облысының Қаскелең қаласында Energo University (Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті) болашақ кампусының орнында капсуланы орналастырудың ресми рәсімі өтті. Рәсімге Алматы облысының басшылығы, ҚР Ғылым және жоғары білім министрлігі Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім комитеті төрағасының орынбасары Ақерке Абылайхан, ҚР Парламент Мәжілісінің депутаты, Экономикалық реформа және өңірлік даму комитетінің мүшесі Мұрат Әбенов, Қазақстандық электр энергетикасы қауымдастығының өкілдері, университет ректоры Нығыметов Ғани және  Нью-Йорк кино академиясының (New York Film Academy) Президенті Майкл Янг қатысты.

Қаскелеңдегі жаңа кампус – бұл Алматы энергетика және байланыс университетінің "Future University" жобасы. Жоба аясында ауданы 60 мың шаршы метр болатын екі оқу ғимаратын, сондай-ақ 6 мың орны бар жатақхананы салу жоспарлануда. Инвестициялардың жалпы көлемі шамамен 100 млн АҚШ долларын құрайды.

Университеттің кейбір факультеттері Алматыдан жаңа аумаққа қысқартылады деп болжануда. Бұл мегаполистің жеңілденуіне жағымды әсер етеді және Energo University-ді инженерлік-техникалық білім мен шығармашылық бағыттарды біріктіретін "Болашақ университетіне" айналдыру мен дамытудың бастапқы нүктесі болады.

Energo University ректоры Нығыметов Ғани:

- Қазіргі уақытта біз жылу - электр энергетикасы, автоматтандыру, IT, телекоммуникация және ғарыштық инженерия үшін кадрларды даярлауға маманданамыз. Future University жаңа кампусының ашылуы ЖОО-ға қолданыстағы білім беру бағдарламаларын жаңғыртып қана қоймай, сонымен қатар жаңартылатын энергетика, атом энергетикасы, жасыл және климаттық технологиялар, жасанды интеллект, робототехника, кино, анимация және ойындар сияқты жаңа бағыттарда өңірде ғылыми-білім беру көшбасшысы болуға мүмкіндікті береді.

Университет әлемдік көшбасшы - Нью-Йорк кино академиясымен (New York Film Academy) серіктестікте жаңа бағыттар мен мамандықтарды дамытуға ниетті. Осы күні университеттің болашақ алаңында ынтымақтастық туралы келісімге қол қойылды.

Мұнда тағы бір стратегиялық серіктес - Сүлейман Демирель университетімен (SDU) тағы бір келісімге қол қойылды. Жаңа кампус осы білім беру мекемесіне жақын орналасады, бұл екі жоғары оқу орнын байланыстыруға және студенттер мен оқытушылармен алмасу, бірлескен ғылыми зерттеулерді жүргізу, сондай-ақ ортақ инфрақұрылымды пайдалану есебінен олардың ымырамен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

Жобаны іске асыру үшін құрылтайшылар қажетті жер телімдерін сатып алды, жобалау жұмыстары жүргізілуде. Құрылыс мерзімі шамамен 2-3 жылды құрайды.