Қазақстандық «автоматшылар» Мамандық бойынша олимпиадада үздіктерді анықтайды

23.04.2020 Барлық жаңалықтар

Қазақстандық «автоматшылар» Мамандық бойынша олимпиадада үздіктерді анықтайды

Қазақстанда 23 және 24 сәуір күндері «Автоматтандыру және басқару» мамандығы бойынша Республикалық пәндік Олимпиада өткізіледі. Ұйымдастырушы-Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті.

Ғ. Дәукеев атындағы АЭжБУ Олимпиаданы  өткізу құқығын 2019 жылы Өскемен қаласында Шығыс Қазақстан мемлекеттік техникалық университетінде өткен олимпиаданың қорытындысы бойынша алды. Сол кезде АЭжБУ өкілдері бірінші, екінші және үшінші орындарға ие болды.

«Автоматтандыру және басқару» мамандығы бойынша Республикалық пәндік Олимпиада жыл сайын көптеген жылдар бойы өткізіліп келеді. Бірақ Қазақстанда жарияланған карантинге байланысты алғаш рет қашықтықтан режимінде өтеді. Биыл Олимпиада Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ Басқару жүйелері және ақпараттық технологиялар институтының «Автоматтандыру және басқару» кафедрасының базасында өткізіледі.

Жаңа, үйреншікті емес жағдайларға қарамастан, қатысушылар құрамы өткен жылдармен салыстырғанда өсті. Пәндік олимпиадаға Қазақстанның 8 қаласы мен өңірі - Нұр-сұлтан, Алматы, Қарағанды, Тараз, Атырау, Павлодар, Түркістан және Орал қалаларынан 13 жоғары оқу орнының студенттері қатысады.

Пәндік олимпиадаға Ұлттық ЖОО – Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті, Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық зерттеу техникалық университеті және Л. Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті, сондай-ақ «Автоматтандыру және басқару» мамандығы бойынша оқыту жүзеге асырылатын жетекші өңірлік ЖОО студенттері де қатысқанын атап өткен жөн.

Қатысушыларға әрқайсысына үш сұрақ кіретін билеттерді таңдау ұсынылды: 1 – «Электр техниккасының теориялық негіздері» пәні бойынша; 2– «Автоматты реттеудің желілік жүйелері» пәні бойынша; 3 - «Автоматты реттеудің сызықты емес жүйелері» пәні бойынша.

Олимпиада екі кезеңнен тұрады. Біріншісі - жазбаша, билет бойынша тапсырманы орындау үшін әр қатысушыға 60 минут беріледі. Екінші кезеңде қатысушылар онлайн-әңгімелесу барысында орындалған тапсырмаларды түсіндіру және қорғау керек. Пән олимпиадасының нәтижелері бойынша жүлдегерлер жеке есепте де, командалық есепте де – 1 бірінші орын, 2 екінші орын және 3 үшінші орынмен анықталады.

«Автоматтандыру және басқару» мамандығы бойынша пәндік олимпиадаға қатысушы командалардың толық тізімі:

- Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті (Алматы);

- Л. Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті (Нұр-Сұлтан);

- Қ. И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық зерттеу техникалық университеті (Алматы);

- Қарағанды мемлекеттік техникалық университеті (Қарағанды);

- Қарағанды мемлекеттік индустриялық университеті (Қарағанды);

- Дулати атындағы Тараз мемлекеттік университеті (Тараз);

- Сафи Өтебаев атындағы Атырау Мұнай және газ университеті (Атырау);

- С. Торайғыров атындағы Павлодар Мемлекеттік Университеті (Павлодар);

- М. Тынышбаев атындағы Қазақ көлік және коммуникация академиясы (Алматы);

- Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті (Түркістан):

- Қазақ қатынас жолдары университеті (Алматы);

- Қазақстандық инновациялық телекоммуникациялық жүйелер университеті (Орал);

- Ғ. Даукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті (Алматы).