2021 жылғы 5 наурызда АЭжБУ пікірталас алаңында «Жасыл Академия» ҒБО және Қазақстанның экология, геология және табиғи ресурстар министрлігімен (ҚР ЭГТРМ) бірлес «Энергетикалық секторды декарбонизациялаудың экономикалық тетіктері» тақырыбында вебинар өтті

09.03.2021 Барлық жаңалықтар

2021 жылғы 5 наурызда Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің (АЭжБУ) пікірталас алаңында «Жасыл Академия» Ғылыми-білім беру орталығы (ҒБО) және Қазақстанның экология, геология және табиғи ресурстар министрлігімен (ҚР ЭГТРМ) бірлесіп «Энергетикалық секторды декарбонизациялаудың экономикалық тетіктері» тақырыбында вебинар өтті, онда Қазақстанның төмен көміртекті даму стратегиясын (тұжырымдамасын) әзірлеу бойынша ұсынымдар әзірлеумен Қазақстанның энергетикалық секторының көміртегі сыйымдылығын реттеудің экономикалық тетіктері талқыланды.

Жиналысқа қатысушыларды өкілдер қарсы алды:

ҚР ЭГТРМ – Гульмира Галиева - Климаттық саясат және жасыл технологиялар департаменті төмен көміртекті даму басқармасының басшысы, ол 2016 жылы Париж келісімін ратификациялау және 1990 жылмен салыстырғанда 2030 жылға қарай парниктік газдар шығарындыларын 15%-ға төмендету бойынша осы мәселені талқылаудың маңыздылығы мен орындылығын атап өтті.

Германия Федеративтік Республикасының Қазақстандағы елшісінің тұрақты өкілі - доктор Холгар Коллей, ол өз елінің климаттың өзгеруіне қарсы күрес саласындағы оң тәжірибесін атап өтті. Ол жалпы электр энергиясын өндірудің 46% жаңартылатын энергия көздерінен (ЖЭК) өндірілгенін атап өтті. 2030 жылға қарай парниктік газдар шығарындылары 55%-ға азаяды және 2038 жылға қарай Германия электр энергиясын өндіру үшін көмірді пайдалануды тоқтатады. СО2 шығарындыларының бағасы тоннасына 25 евродан 2025 жылы 55-ке дейін өседі.

АЭжБУ ректоры - экономика ғылымдарының докторы, профессор Сауле Сагинтаева, ол Қазақстан Президенті Қасым-Жомарт Тоқаевтың климат жөніндегі Париж келісімі қабылдануының 5 жылдығына арналған Климаттық амбициялар жөніндегі саммитте сөйлеген сөзіне сәйкес, Қазақстан 2060 жылға қарай көміртегі бейтараптығына қол жеткізуге міндеттенетінін мәлімдеді. Бұл ретте ҚР Премьер-министрі Асқар Мамин «... Еуропалық Одақтың (ЕО) бүкіл аумағында көміртегі салығын енгізуге жауап беру үшін Қазақстанға 562 млрд.доллардан астам қосымша инвестициялар қажет болуы мүмкін» деп хабарлады. Осыған байланысты АЭжБУ декарбонизация саласындағы құзыреттер орталығына айналуға ұмтылады және осы бағыттың негізі бола алатын жобаларды әзірлейді.

Іс-шараның модераторы экономика ғылымдарының докторы, профессор Бахыт Есекина - ҚР Президенті жанындағы «Жасыл экономикаға» көшу жөніндегі Кеңестің мүшесі, «Жасыл Академия» ҒБО директоры.

Сараптамалық кездесудің спикерлері экономиканы декарбонизациялау саласындағы мамандар болды.

- GIZ «Қазақстан мен Орталық Азиядағы жасыл экономиканы қолдау» жобасының жетекшісі доктор Йоханнес Шуманн - Қазақстанның төмен көміртекті даму тұжырымдамасын әзірлеудің алдын ала қорытындылары туралы;

- Green Finance Centre директоры Айдар Қазыбаев - жасыл қаржыландыру құралдары негізінде декарбонизация жобаларын ынталандыру туралы.

– Тұрақты даму бойынша халықаралық сарапшы э.ғ.к. Ерлік Каражан - ESG және мұнай-газ кешенін декарбонизациялау қағидалары туралы;

- «ҚазМұнайГаз» ҰК АҚ стратегиялық департаментінің директоры Айша Туребаева – ҚМГ-ның Тұрақты дамуға кешенді тәсілдемесі туралы.

- Инновациялық қызмет жөніндегі Басқарушы директор, «Парасат» ҒТО» АҚ - Satbayev University еншілес кәсіпорны Басқарма төрағасының орынбасары Шыңғыс Черниязданов - Қарағанды кен орнының көмір метанын өндіру және оны баламалы энергия көзі ретінде пайдалану туралы.

Іс-шараға ҚР экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің, Қазақстандағы Германия Федеративтік Республикасы Елшілігінің, GIZ, Green Finance Centre, «ҚазМұнайГаз» ҰК АҚ, «Парасат» ҒТО, жасыл қаржыландыру орталығының биоалуантүрлілікті сақтау қорының, ҚР БҒМ ҒК ИЭ, ҚР ҰЭМ ЭЗИ, ЕҚДБ, Ломоносов атындағы ММУ, БҰҰДБ өкілдері, ғалымдар, ҮЕҰ, сондай-ақ халықаралық сарапшылар қатысты.