Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ бағдарламашылары өздерінің оқыту платформасы мен прокторинг жүйесін әзірледі

24.05.2021 Барлық жаңалықтар

17 мамыр күні Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінде 2020-2021 оқу жылының емтихан сессиясы онлайн форматта басталды. Білім алушылар Ақпараттық технологиялар департаментінің бағдарламашылары әзірлеген жаңа АЭжБУ порталы  негізінде қашықтықтан білім беру технологияларын қолдана отырып емтихан тапсырады.

Осы оқу жылында университетте Portal AUES  жеке онлайн платформасы енгізілді. Бұл жүйенің көптеген артықшылықтары бар, бұл оны тек студенттер үшін ғана емес, сонымен қатар оқытушылар үшін де функционалды және қолдануға ыңғайлы етеді.

Portal AUES ыңғайлы, интуитивті түсінікті интерфейске ие. Емтихан сессиясының бірінші аптасында университет білім алушыларының емтихан тапсыруының 10000-нан астам сеансы өткізілді. Сонымен қатар онлайн режимінде тестке 300-ден астам студент қатысты. Ақпараттық технологиялар департаментінің бағдарламашылары әзірлеген прокторинг жүйесі камерадан бейнені, экранды жазады, сондай-ақ микрофоннан дыбыстарды жазады. Бейнежазба жүріп жатқан кезде, нейрондық желілердің көмегімен шынайы уақыт режимінде білім алушылардың түрлерін тану және сәйкестендіру жүргізіледі. Тестілеуден өту кезінде қатты дыбыстар, басқа қойындылар немесе бағдарламалар бойынша ауысулар, тестіленушінің әртүрлі бағыттарға бұрылулары, бөгде адамдардың болуы немесе білім алушының болмауы сияқты бұзушылықтарды тіркеу жүргізіледі.

Жүйенің артықшылығы – прокторинг жүйесі белгіленген ауытқуларға сүйене отырып, тестілеу кезіндегі бұзушылықтардың пайызын анықтайды. Нақты уақыт режимінде білім алушыларға емтихан тапсыру процесін қарау мүмкіндігі әзірленді. Бұлтта сақталған жазбаны мұрағаттан қайта қарауға болады.

Әзірлеушілердің жоспарлары LMS интеграциясын жақсарту, бұзушылықтарды бақылаудың жетілдірілген мүмкіндіктерін қосу, тестіленушілерді бақылауды одан да қатаң ету, журналдардың санын көбейту болып табылады.