Мәскеуде «АЭжБУ» КеАҚ-ның қатысуымен «Ғарыштық интеграция» форумы өтті

08.12.2021 Барлық жаңалықтар

2021 жылғы 3 желтоқсанда Ғ.Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің ректоры Сауле Саветовна Сагинтаева әріптестерімен бірге Мәскеуде өткен «Ғарыштық интеграция» ЕЭО Іскерлік форумына қатысты. Кездесу Еуразиялық экономикалық комиссияның Интеграция және макроэкономика жөніндегі алқа мүшесі (министр), РҒА академигі Сергей Глазьевтің шақыруының арқасында өтті.

Форумда ЕЭО елдері арасындағы ғылыми-техникалық және өнеркәсіптік ынтымақтастық жөніндегі кең ауқымды мәселелер ұсынылды. АЭжБУ өкілдері үшін «ЕЭО елдерінің әлеуметтік-экономикалық даму мүддесінде ғарыш қызметінің нәтижелерін пайдалану» және «ЕЭО: іргелі және қолданбалы ғарыш ғылымдары саласындағы ынтымақтастық перспективалары» дөңгелек үстелдерінде спикерлердің сөз сөйлеуі неғұрлым қызықты және өзекті болды.

Форум аясында Қазақстан Республикасының Ұлттық ғарыштық зерттеулер мен технологиялар орталығы, РҒА ғарыштық зерттеулер институты және «АГАТ» ұйымы арасында ынтымақтастық туралы меморандумдарға қол қойылды, бұл АЭжБУ ғылыми-инновациялық әлеуетін нығайту үшін қосымша мүмкіндіктер жасайды және бірлескен зерттеу жобаларының дамуына серпін береді, өйткені ҰҒЗТО университет үшін стратегиялық серіктес болып табылады, және орталық базасында АЭжБУ Ғарыштық инженерия кафедрасының бөлімшесі жұмыс істейді.

Сонымен қатар, форум алаңында бірнеше маңызды іскерлік кездесулер өткізілді, оның ішінде Н.Э. Бауман атындағы ММТУ өкілдерімен. Тараптар кадрлар даярлау және бірлескен ғылыми зерттеулер жүргізу саласындағы одан әрі ынтымақтастықты растады.