Ректор Сауле Сагинтаева: Біз нақты экономикамен байланысты нығайтып, еңбек нарығын сауатты талдауымыз керек

14.03.2022 Барлық жаңалықтар

2022 жылдың 11 наурызында Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінде онлайн-форматта Қамқоршылар кеңесінің кезекті отырысы өтті. «Біздің түлектерімізді қолдау 4.0 Индустриясы үшін кадрларды қолдау сияқты өте маңызды. Бүгінде «Атамекен» ҚР Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының рейтингі елімізде маңызды рөл атқарады, өйткені ол жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламаларының бәсекелестік артықшылықтарын анықтауға көмектеседі. Бұл туралы ғана емес, сонымен қатар басқа да мәселелер туралы біз отырыста айтатын боламыз», - деді ректор Сауле Сагинтаева.

Ректордың құттықтау сөзінен кейін институт директорлары сөз сөйледі. Олар өз баяндамаларында АЭжБУ-дың жасанды интеллект, атом энергетикасы және медицина саласындағы құзыретін кеңейтуге қабілетті жаңа білім беру бағдарламаларының жобалары туралы айтып берді. «Егер біз қазір жаңа бағдарламаны енгізіп, атом энергетикасы үшін мамандар дайындайтын болсақ, балалар оқуды бітіргеннен кейін қайда барады? Қазақстанда атом электр станциясын салу әлі жоспарда. Біз бұл мәселені мұқият пысықтауымыз керек», - деді Ғылыми және инновациялық қызмет жөніндегі проректор Алмаз Саухимов.

Қамқоршылар кеңесінің мүшесі және «RIZA GLOBAL» ЖШС директоры Мади Агыбаев өзінің қызықты ойларымен бөлісті. «Кейде ЖОО-ны енді ғана бітірген жастарды қайта оқытуға тура келеді. Мәселе білім беру бағдарламаларының өзінде емес, өзектілігін жоғалтқан зертханалар мен практикалық сабақтарда болуы мүмкін», - деді ол.

Академиялық мәселелер департаментінің директоры Руфина Мухамеджанова баяндама жасады. «Біз бос жұмыс орындар санының жалпы азаюын көріп отырмыз. Бұдан басқа, бізде жұмыс берушілердің кандидаттарға қойылатын талаптарының жоғары болуы мәселесі де бар; жұмыс берушілердің жас мамандарға деген қызығушылығының төмендеуі байқалады, бұл жалпы еңбек нарығының «қызып кетуін» білдіреді. Бұл мәселелердің шешімдері бар. Біз білім алушыларды оқу процесіне және ғылыми-зерттеу жұмысына қатысуға тарту үшін жұмыс берушілермен ынтымақтастықтың жаңа жолдарын іздеуіміз керек. MINOR қосымша білім беру бағдарламалары (сертификат беру арқылы) студенттерге оқу бітіргеннен кейін жұмысқа орналасуға тамаша мүмкіндік береді», - деді ол.

Шара соңында ректор Сауле Сагинтаева барлық қатысушыларға баяндамалары мен айтылған пікірлері мен ұсыныстары үшін алғыс білдірді. «Қазақстандағы еңбек нарығы жедел қарқынмен өзгеруде, сондықтан біз соған ұмтылуымыз керек. Жаңа білім беру бағдарламалары студенттерімізге олардың бүкіл зияткерлік және шығармашылық әлеуетін ашуға ғана емес, сондай-ақ болашақта мансаптық және кәсіби өсу үшін берік іргетас болуға көмектесуі тиіс. Сондықтан біз нақты экономикамен байланысты нығайтып, еңбек нарығын сауатты талдауымыз керек», - деді ол.