Қазақстан Президенті Қасым-Жомарт Тоқаев: қолымнан келгеннің барлығын жасаймын. Бұл - менің президент ретіндегі және халқымның ұлы ретіндегі парызым

16.03.2022 Барлық жаңалықтар

2022 жылдың 16 наурызында Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінде Президент Қасым-Жомарт Тоқаевтың Қазақстан халқына Жолдауын қарау және талқылау өтті. Іс-шараға институт директорлары, проректорлар, кафедра және құрылымдық бөлімшелердің басшылары қатысты.

Мемлекет басшысы Парламент палаталарының бірлескен отырысында сөйлеген сөзінде мәселелердің саяси блогын қозғап, елді позитивті жаңартуға бағытталған саяси және әлеуметтік реформалар бағдарламасын ұсынды.

Қаңтар оқиғалары. Президент Қазақстан халқы қастандық жасаушылардың құрбаны болғанын айтты. Олар кәсіби дайындалған содырларды елдегі жағдайды толығымен тұрақсыздандыру үшін пайдаланды. «Сондықтан, осы қайғылы оқиғаларға кінәлілердің бәрі қоғамда қандай лауазымдар мен позицияларға ие болса да, жазаланады деп сендіремін», - деді Мемлекет басшысы. «Қолымнан келгеннің барлығын жасаймын. Бұл - менің президент ретіндегі және өз халқымның ұлы ретіндегі парызым», - деді ол.

Геосаясат. Мемлекет басшысы Украинадағы соңғы оқиғаларға тоқталып, екі бауырлас халықтың қайғылы жағдайға тап болғанына өкініш білдірді. Сонымен қатар, ол қазақстандықтарды осы геосаяси дауылды бірге еңсеруге шақырды. «Хаотикалық саяси реформалар мемлекеттің әлсіреуіне, оның егемендігі мен тұтастығы үшін ауыр зардаптарға әкелуі мүмкін. Бұған көптеген мысалдар ежелгі және соңғы әлемдік тарихта, жекелеген елдер өз территориясының үлкен бөлігін жоғалтқан кезде, хаос пен анархияның тұңғиығына түскен (...). Жаңа Қазақстанды құру бағыты елдің даму парадигмасын өзгертуге бағытталған. Біз әр қадамды ойластырып, белгіленген жолмен нық жүреміз. Жаңа Қазақстанда біз әр түрлі көзқарастар, бірақ біртұтас ұлт деген қағиданы ұстануға тиіспіз», - деді Президент.

Жаңа Қазақстан - рухы биік халық. «Біз өткеннің сабақтарын ескеріп, алға қарай қадам басамыз. Халқымызға бірлік, даналық пен ұстамдылық қажет. Біз өз шешімдерімізді мұқият талдап, қадамдар туралы ойлануымыз керек. Патриотизм рухы жоғары халық әрқашан өз мақсаттарына жетеді», - деді Президент. «Біздің идеямыз - жаңа Қазақстан құру. Бұл нені білдіреді? Жаңа Қазақстан - болашақтағы тәуелсіз Қазақстанның бейнесі. Өз елінің болашағына сенімсіздікпен қарайтын халық қуатты мемлекет құра алмайды. Тарихтан көптеген мысалдар келтіруге болады. Біздің болашағымыз дамитынына және Біз өз қолымызбен жарқын болашақ құратынымызға сенімдіміз», - деді ол.

Жаңа Қазақстанның Президенттік жобасы - бұл бүкіл саяси және әлеуметтік жүйенің құрылымдық реформалары. «Бізге Қазақстан дамуының саяси моделін қайта құру бойынша сындарлы қадамдар қажет. Бұл, ең алдымен, супер-президенттік басқару формасынан күшті Парламенті бар президенттік республикаға түпкілікті көшу туралы. Мұндай жүйе билік институттарының оңтайлы теңгерімін қамтамасыз етеді және елдің орнықты дамуына ықпал ететін болады», - деді Мемлекет басшысы.

Президент сөзінің соңында Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ ректоры Сауле Сагинтаева қатысушыларға үндеу жасады. «Құрметті әріптестер! Біз Мемлекет басшысының Қазақстан халқына Жолдауындағы барлық ережелерді бірауыздан қолдаймыз. Біздің ортақ мақсатымыз - тәуелсіздігімізді нығайту және жаңа Қазақстанды құру (...). Жолдауда жергілікті өзін-өзі басқару институтының құрылымдық жаңаруы туралы айтылды. Біз бұл президенттік бастаманы академиялық еркіндікті кеңейту, сондай-ақ біздің ЖОО-да студенттік өзін-өзі басқаруды қолдауды күшейту арқылы қолдай аламыз. Бізге байыпты жұмыс істеу керек. Сіздердің әрқайсыларыңыз іс-шарадан кейін әлеуметтік желілерде Президент Қасым - Жомарт Тоқаевтың Жолдауына жеке қолдау көрсететініне сенемін, өйткені бүгінгі таңда білім және ғылым қызметкерлері мен оқытушылары ортақ патриоттық рухта болуы керек», - деді ол.