Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ - Қазақстандағы балалар мен жасөспірімдердің ғарыштық білімінің алғашқы интеграторы

11.04.2022 Барлық жаңалықтар

2022 жылғы 9 сәуірде Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінде Kazakhstan Smart Space халықаралық байқауы аяқталды, оның барысында Қазақстандағы балалар мен жасөспірімдер ғарыштық білімін біріктірудегі телекоммуникациялар және ғарыштық инженерия институтының елеулі әлеуеті анықталды. Мұның негізгі нүктесі "балалар және ғарыш" дөңгелек үстелін өткізу болды, онда кейбір жағдайлар ұсынылды, атап айтқанда: 1) UniSat (UNICEF), 2) Болашақ инженерлері (Ресей); 3) планета бойынша кезекші (Ресей) 4) мектеп ғарыштық телескопы (Ресей); 5) менің мектебімнің серігі (Ресей).

Kazakhstan Smart Space халықаралық байқауының соңында оқушылар мен студенттерді арзан наноспутниктерді жобалауға, құрастыруға және ұшыруға жаппай үйретсе, сондай-ақ оларды осы аппараттардан алынған деректерді талдауға үйретсе, Қазақстанда балалар мен жасөспірімдердің ғарыштық білімін сауатты дамытуға болатынына көзіміз жетті. Дамудың келесі кезеңі - ұжымдық жасанды интеллектті зерттеу курстарын енгізу, балалар өздерін ұйымдастыра алатын және ғарыштағы күрделі мәселелерді бірлесіп шеше алатын наноспутниктердің шағын топтарын құра алады. Балалар мен жасөспірімдердің ғарыштық білім берудегі мұндай перспективалық даму траекториясының болашағы әлі нақты шешім таппаған. Тек Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ-де бұл үшін мүмкіндіктердің кең ауқымы бар.

Жеңімпаздар анықталды

Дөңгелек үстелден кейін Kazakhstan Smart Space халықаралық байқауына қатысушылардың командаларын марапаттау рәсімі өтті. "Соңғы жылдары мен жастардың ғарышқа деген қызығушылығын жоғалтып жатқанын байқадым және әр түрлі оқиғалар салаға теріс көзқарас тудырады. Біздің байқау оң қадам болып табылады және байқау көпшілікті ғарышты бейбіт игеру ісіндегі ұлы жетістіктерге шабыттандырады деген үміт бар. Жүлделі орындарға ие болмаған балаларды келесі жылы тағы күтеміз! Білім мен Ғылымға құштар жастар үшін Біздің университеттің есігі әрдайым ашық!",- деді Телекоммуникация және ғарыштық инженерия институтының директоры Қуаныш Әліпбаев.

Қазылар алқасы жүлделі орындарды келесі тәртіппен бөлді:

“Макет” номинациясы

6-12 жас