Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ Тәрбие жұмысы жөніндегі проректоры С.Қ. Махмұтовтың Қазақстанның жоғары оқу орындарында дене шынықтыруды тоқтату туралы жаңалыққа үндеуі

12.02.2021 Барлық жаңалықтар

Жақында «Дене шынықтыру» пәнін білім берудің (жоғары білімнің) барлық деңгейлеріндегі МЖМБС-дан алып тастағысы келетіні белгілі болды. Алайда, бұл ақпарат, әрине, дұрыс емес. Иә, қазір университеттер академиялық еркіндікке ие және көптеген мәселелерді өз бетінше шешеді, бірақ Қазақстанда бұқаралық спорт пен дене шынықтыруды дамытуға мемлекеттік деңгейде басымдық беріледі. ҚР Мәдениет және спорт министрлігі жақын арада барлық жас санаттары арасында дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын халықты қамтуды 45%-ға дейін ұлғайтуды күтуде. Жоғары оқу орындарындағы «Дене шынықтыру» пәнінен бас тарту біздің мемлекетіміздің саясатына қайшы келеді.

ҚР Президенті Қ.-Ж. Тоқаевтың айтуынша, бүгінде өскелең ұрпақтың спорттық, шығармашылық әлеуетіне ерекше назар аудару қажет. Алдағы уақытта әр облыста, ірі аудан орталықтарында спорт секцияларын ашу жоспарлануда. Бұдан басқа, Қазақстанда мектептерде ұлттық спорт түрлерін енгізу заңнамалық түрде бекітілген. Мемлекет басшысы «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мәдениет, дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» заңға қол қойды. Құжат 2021 жылдың 1 мамырынан бастап Мәдениет және спорт министрлігі шығармашылық үйірмелер мен секцияларға мемлекеттік шығармашылық, спорттық тапсырысты орналастыратынын көздейді. Ал әрбір әкімдікте спорт бойынша штаттық нұсқаушы пайда болады. Сондай-ақ білім берудің барлық деңгейлерінде дене тәрбиесі сабақтарында ұлттық спорт түрлері енгізіледі. Мәдениет және спорт министрлігі оларды білім беру процесіне кезең-кезеңімен енгізетін болады. Бірінші кезекте асық ату, тоғыз құмалақ және қазақша күрес, одан кейін аударыспақ, келесі кезеңде көкпар, жамбы ату, жекпе-жек енгізіледі. Қазақтың ұлттық спорт түрлерінің барлық түрлері өз елінің НАҒЫЗ ПАТРИОТЫНА тән БАТЫЛДЫҚ, ЕРЖҮРЕКТІЛІК, БАТЫЛДЫҚ сияқты қасиеттерді жастарға тәрбиелейді. Көкпар-ұлттық спорт ойындарының ең КӨНЕ, ең БАТЫЛ, ең ӘСЕРЛІ түрі.

Осыған байланысты еліміздің 5 жетекші жоғары оқу орны Көкпардан ұлттық жастар спорт лигасын (JKL) құрып, өз командаларын ұйымдастырды: Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ, Қазақ ұлттық аграрлық университеті, Қазақ спорт және туризм академиясы, Алматы энергетика және байланыс университеті, Абай атындағы ҚазҰПУ.

Осылайша, Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінде дене шынықтыруға үлкен көңіл бөлінеді, түрлі спорт секциялары жұмыс істейді, салауатты өмір салты енгізілуде. Біздің университеттің барлық қызметі студенттерге жағдай жасауға, олардың жеке өсуіне, кәсіби қалыптасуына және салауатты өмір салтына бағытталған. Ал дені саудың  – жаны сау екені белгілі!