"Қазір орыс гипердыбысы 10 мың км/сағ". СПУТНИК компаниясының бас директорымен кездесу

11.04.2022 Барлық жаңалықтар

2022 жылдың 8 сәуірінде Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінде жерсеріктік компанияның бас директоры Владислав Иваненко және жерсеріктік даму директоры Анатолий Копикпен студенттердің кездесуі өтті. Бұл кездесу Kazakhstan Smart Space халықаралық байқауы аясында өтті.

- Менің Қазақстан мен қазақстандықтарға спутниктерді жасауға және іске қосуға мүмкіндік бергені үшін алғыс айтқым келеді! - деді Иваненко. - Біз Байқоңырдан 10 аппаратты іске қостық және биыл 10 аппаратты іске қосуды жоспарлап отырмыз. Құрметті АЭжБУ студенттері, Сіздер үшін СПУТНИК компаниясының Н.Э.Бауман атындағы Мәскеу мемлекеттік техникалық университетінің түлектері, энтузиастар тобынан басталғанын білу қызықты шығар. Ал бүгін біз шағын ғарыш аппараттарын жобалаумен, құрастырумен және ұшырумен айналысатын ірі компанияға өстік. Біздің табыс тарихымыз сізді де шабыттандыруы мүмкін! АЭжБУ-да жақсы істер жасалуда және біздің спутниктік компания сізге ең батыл жобаларды жүзеге асыруда көмектесе алар еді. Бұл үшін бізде ерекше тәжірибе мен білім бар. Сіз, АЭжБУ студенттері, ресейлік байқауларға қатыса аласыз, сондай-ақ жыл сайын 2 спутникті ұшыра аласыз.

Компанияның даму жөніндегі директоры Анатолий Копик өз сөзінде АЭжБУ студенттерін үлкен істерге шабыттандыруға тырысты. "Ғарыш онша алыс емес. Егер сіз өз жобаларыңызды жасасаңыз, керемет орбиталарға қол жеткізе аласыз. Бұл өте қызықты! Әлемнің түкпір-түкпірінен мыңдаған оқушылар мен студенттер өздерінің спутниктерін жинап, оларды ғарышқа ұшыруда. Ендеше олардан қалмауға тырысыңыз! Армандаңыз! Алға!", - деді ол.

Іс-шара соңында АЭжБУ баспасөз орталығы СПУТНИКС компаниясының бас директоры Владислав Иваненкоға сұрақтар қойды.

Гипердыбыстық технологиялар шағын ғарыш аппараттарының ұшырылуын арзандатуы мүмкін бе?

- Ия, яғни Ресейдегі гипердыбыстық технологиялардың даму деңгейін ескерсек арзандатуы мүмкін. Қазір ресейлік гипердыбыста сағатына 10 мың км. "Қанжар" зымыранының көмегімен спутниктің әуе ұшыру ресейлік ғарыш саласының бәсекеге қабілеттілігін едәуір арттыра алады.

ТМД елдерінде жеке ғарыш немен бетпе-бет келеді?

- Бұл тек біздің елдерде ғана емес, басқа елдерде де жеке ғарыш мемлекеттің қатысуынсыз жұмыс істей алмайды. Әр компанияда негізгі жобалар мен мемлекетпен келісімшарттар болуы керек. Сондықтан ең бастысы-тапсырыс.

Қазір Қытайда қалқымалы ғарыш айлақтары арқылы жеке ғарыш дамуда. Неліктен Ресейде бұл бағыттағы прогресс аздап тоқтап қалды?

- Украина теңіз ұшыру үшін Зенит тұқымдастарының зымыран-тасығыштарын өндіруді тоқтатты. Ресейде Союз-5 зымыраны осы платформаға бейімделуді жалғастыруда.

АҚШ, Еуропа және Ресейдің жеке ғарыш кеңістігі ортақ байланыс нүктелерін тауып, әлемді құтқара ала ма?

- Біз өркениеттің құтқарушылары емеспіз (күледі.). Біздің Қазақстанмен жақсы қарым-қатынасымыз бар және Біз қазақстандық жоғары оқу орындарымен ынтымақтастығымызды дамытатын боламыз. Бұл біз үшін қызық.