ТӘУЕЛСІЗДІК – ХАЛЫҚ ҚАНАТЫ

14.12.2020 Барлық жаңалықтар

1991 жылы 16 желтоқсанда біз арнайы заң қабылдау арқылы бүкіл әлемге Қазақстан бұдан былай тәуелсіз мемлекет екенін жарияладық. «Қазақстанның тәуелсіздік күнін» өткізу күні кездейсоқ таңдалған жоқ. 1991 жылғы 16 желтоқсан Қазақстанның Жоғарғы Кеңесі Республиканың Тәуелсіздігі мен мемлекеттік егемендігі туралы заң қабылдаған тарихи күн саналады.

КСРО ыдырағаннан кейін Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасы посткеңестік кеңістіктегі өзінің мемлекеттік егемендігін жариялаған соңғы одақ болды. ҚР Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаевтың айтуынша, «Біз бірге мемлекеттілігіміздің жаңа дәуірінің негізін қалаушылар мен куәгерлері болдық». Менің ұрпағым ата-бабаларымыздың ғасырлық ұмтылыстарын жүзеге асыру құрметіне ие болғанын мақтан тұтамын. Қазақстанның Тәуелсіздік күні  –   Қазақстан Республикасының басты ұлттық мерекесі. Бұл күн Қазақстанда жыл сайын 16 желтоқсанда атап өтіледі. 29 жыл ішінде Қазақстан басқа елдер ғасырлар бойы жүріп өткен жолды жүріп өтті. Халықтың ынтымақтастығының арқасында біз мықты, тәуелсіз және гүлденген мемлекет құрдық. Ерік, сенім және мемлекет тағдыры үшін жауапкершілік біздің ұлтты біріктірді.

Бұл тұста, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Н.Назарбаевтың «Тәуелсіздік бұл халықтың қанаты. Бұл баға жетпес сыйлық кез келген халыққа беріле бермейді. Тіпті оны алғаннан кейін де, оны бәрі бірдей сәтті қолдана алмайды. 1991 жылы біз қанаттарымызды байлап тұрған шылбырды үзіп шықтық» деген сөздері ерекше қанаттандырады.  Қазақстан Республикасы бұл жас тәуелсіз мемлекет. Бірақ бұл кезеңде елде ауқымды мемлекеттік қайта құрулар болды. Екі палаталы Парламент құрылды, сот жүйесі құрылды, жаңа астана жарияланды. Қарулы Күштер, Республикалық ұлан, шекара әскерлері пайда болды. Экономиканың қолданыстағы жүйесі түбегейлі өзгеріске ұшырады, бүгінде біз жаһандық экономикалық жүйеге енуге қабілетті дамып келе жатқан нарықтық экономикасы бар елде өмір сүріп жатырмыз. Қазақстан шетелдік инвестицияларды тарту бойынша ТМД және Шығыс Еуропа елдерінің арасында жетекші мемлекетке айналды. Сондай-ақ әлеуметтік салада аймақтық маңызды реформалар жүргізілді. Қазақстан өз аумағында ядролық қаруды қолданудан өз еркімен бас тартты және өзін ядролық қарудан азат ел деп жариялады.

Қазақстанның халықаралық саясаты мемлекетіміздің егемендігі мен тәуелсіздігінің халықаралық кепілдіктеріне қолжеткізуге бағытталған. Шет елдермен достық байланыс орнату бойынша көптеген жемісті жұмыстар жасалды. 120-дан астам мемлекет Қазақстанды ресми түрде таныды және дипломатиялық қатынас орнатты. Қазақстан БҰҰ-ның толыққанды және белсенді мүшесі болып табылады, сонымен қатар Еуропалық Одақ, Еуропалық қайта құру және даму банкі, Халықаралық валюта қоры, МАГАТЭ, Қызыл Кірест, ЮНИСЕФ және ЮНЕСКО сияқты ең ықпалды халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықты нығайтуда. Қазақстан 40-тан астам көп жақты және 700 екіжақты келісімдер мен шарттарға қосылды. Бүгінгі Қазақстан халықаралық аренада танымал болды және әлемдік экономикалық жүйелер арасында өзінің лайықты орнын алды деп сенімді түрде айта аламыз.

Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ Әлеуметтік пәндер кафедрасының профессоры, саяси ғылымдарының докторы

А.Т. Мұхамбедьярова