ЮРИЙ АЛЕКСАНДРОВИЧ ЦЫБАНЫ 75 ЖЫЛДЫҚ МЕРЕЙТОЙЫМЕН ҚҰТТЫҚТАЙМЫЗ!

04.05.2021 Барлық жаңалықтар

Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің Электр машиналары мен электр жетегі кафедрасының профессоры Юрий Александрович Цыба 4 мамырда өзінің 75 жылдық мерейтойын атап өтеді.

1969 жылдан бастап ол мансаптық өсудің барлық сатыларынан өтті. Еңбек жолын Қазақ политехникалық институтын бітірген соң, ҚазССР Ғылым академиясының ядролық физика институтында инженер болып бастаған. (ҚазПТИ). Кіші, аға ғылыми қызметкер лауазымында жұмыс істеді және КазПТИ-де және Алматы энергетика институтында (АЭИ) ғылыми жұмысты оқытушылық жұмыспен үйлестіре білді.

2002 жылы Юрий Александрович «Электротехникалық кешендер мен жүйелер» мамандығы бойынша кандидаттық диссертация қорғады, ал 2004 жылы оған ҚР БҒМ ЖАК шешімімен «Электр техникасы» мамандығы бойынша «доцент» ғылыми атағы берілді, ал 2008 жылы Алматы энергетика және байланыс институты Ғылыми кеңесінің шешімімен оған «академиялық профессор» ғылыми атағы берілді.

Юрий Александровичтің ғылыми қызметі ғылым мен техниканың заманауи жетістіктері негізінде мұнай-газ саласындағы орталықтан тепкіш сорғылар мен газ айдау қондырғыларының электр жетегінің энергия үнемдеу режимдерін, сондай-ақ тарту және илектеу жабдықтарының электр жетегін автоматты басқарудың энергия үнемдеу жүйелерін әзірлеуге және зерттеуге арналған. Алматы ауыр машина жасау зауыты (ААМЖЗ) жанындағы салалық зертханада жетекші конструктор болып жұмыс істей отырып, оларға авторлық куәліктермен қорғалған созу стандарының электр жетегін автоматты басқару жүйесін құрудың жаңа қағидаттары ұсынылды. Осы қағидаттар ААМЖЗ-ға енгізілді және нәтижесінде ААМЖ ВПЦЗ-4/550 орнақтар топтамасы шығарылды. Өндіріске енгізілген өнертабыстары үшін Юрий Александровичке «КСРО өнертапқышы» атағы берілді.

Қызмет жолында Юрий Александрович өзін қазіргі заманғы автоматтандырылған электр жетегі жүйелері саласындағы нәтижелері оқу процесінде сәтті қолданылатын әдістемелік жұмысты ғылыми зерттеулермен үйлестіретін ғалым және оқытушы ретінде көрсетті. Бұл ретте Юрий Александрович АЭжБУ профессорлары арасында тұрақты жоғары рейтингке ие, ал студенттер арасында тұрақты өткізілетін сауалнама нәтижелері бойынша үздік оқытушылардың қатарында.

Ғылыми-зерттеу жұмыстарымен айналыса отырып, Юрий Александрович оған студенттерді белсенді түрде тартты. Оның жетекшілігімен кафедра студенттері АЭжБУ-да өткізілетін ғылыми-техникалық студенттік конференцияларда және «Техникалық ғылымдар және технологиялар» бөлімі бойынша Үздік ғылыми-зерттеу студенттік жұмыстарына арналған республикалық конкурстарда жүлделі орындарға ие болды, бұл ҚР БҒМ I және II дәрежелі тиісті грамоталарымен және дипломдарымен атап өтілді.

Юрий Александровичтің 135 ғылыми-әдістемелік жұмысы бар, оның ішінде 19 оқу құралы, 10 дәріс конспектісі, 26 әдістемелік нұсқау, сондай-ақ 7 өнертабысы және 3 ҚР патенті бар, олар оқу процесінде қазақ және орыс тілдерінде қолданылады.

Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің ұжымы Сізге әрі қарай белсенді ғылыми ізденіс, дарынды оқушылар, зор денсаулық, отбасыңызға амандық және барлық бастамаларыңызға табыс тілейді! Сіздің кәсіби шеберлігіңіз бен адалдығыңыз біздің елімізге ұзақ уақыт қызмет етіп, жаңа жетістіктерге негіз болсын!