Университет тарихы

Алматы энергетика және байланыс университеті 1997 жылы 10 қаңтарда  1975 жылдан 1997 ж. дейін  болған Алматы энергетика институты (АЭИ) базасында құрылған. Коммерциялық емес ұйым мәртебесі бар бірінші мемлекеттік емес техникалық жоғары оқу орны болып табылады. Оқу қазақ және орыс тілдерінде жүргізіледі.2013 ж. бастап екі мамандық бойынша ағылшын тілінде оқыту басталды: «Радиотехника, электроника және телекоммуникация» мен «Электр энергетикасы». 1989 жылы Алматы энергетика институты Қазақстанда бірінші рет Кеңес Одағындағы бірден бір КСРО-ның Мембілім беру Мемлекеттік инспекциясының  комиссиясымен аттестатталды. АЭИ жоғары деңгейде мамандар даярлау бойынша кеңес кезеңінде арнайы танылды, бұл студенттер, оқутышылар ұжымы мен институт басшылығының сөзсіз табысы. 1996 жылғы мамырда Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен жоғары оқу орындары желілерінде масштабты қайта құру жүргізілді: республиканың облыстарында бұрынғы дербес жоғары оқу орындарын біріктіру арқылы өңірлік университеттер құрылды. Алматы энергетика институты  «»Энергетика және телекоммуникация оқу-ғылыми кешені» (ЭжТ ОҒК) құрылымдық бөлімшесі ретінде Қазақ ұлттық техникалық университетіне қосылды. 1997 жылы мамырда «ЭжТ ОҒК» коммерциялық емес акционерлік қоғам мәртебесі бар Алматы энергетика және байланыс институты болып қайта құрылды. Жаңа институттың ректоры болып Ғұмарбек Жүсіпбекұлы Даукеев тағайындалды. 2010 ж. шілдеден бастап Алматы энергетика және байланыс университеті PhD магистранттар мен докторанттар даярлауға құқы бар  университет және  жаңа атаумен «Алматы энергетика және байланыс университеті» коммерциялық емес акционерлік қоғамы  мәртебесін алды (АЭжБУ).

АЭжБУ-Орта Азияның барлық өңіріндегі энергетика, телекоммуникация және ІТ- технологиясы бойынша жоғары класты мамандар даярлайтын Қазақстандағы бірден бір ЖОО бірі. Университет PhD магистранттар мен докторанттары,колледж бакалавриаттары мамандықтары бойынша мамандар даярлайды.

АЭжБУ ректорлары

Болотов Альберт Васильевич

Богатырёв Александр Фёдорович

Трофимов Герман Геннадьевич

Дәукеев Ғұмарбек Жүсүпбеккұлы

Бакенов Кайрат Асангалиевич

Сырғалиев Ержан Омірханұлы

Сагинтаева Сауле Саветовна

1960

Алғаш рет Қазақстанда инженер-энергетиктерді дайындау Қазақ политехникалық институты базасында басталды

1961

ҚазПТИ Энергетика факультеті ашылды

1975

ҚазПТИ Энергетика факультеті дербес ЖОО – Алматы энергетика институты (АЭИ) болып бөлінді

1988

Институт толық есепке алуға және өзін-өзі қаржыландыруға көшті

1997

"АЭжБУ" КеАҚ тұңғыш ректоры техника ғылымдарының кандидаты, академиялық профессор Ғұмарбек Жүсүпбекович Дәукеев

1997

Мәскеу энергетикалық институтымен бірыңғай оқу процесін жүргізу туралы келісімге қол қойылды

1999

Қазақстанда алғаш рет «Электрлік кешендер мен жүйелер» мамандығы бойынша диссертациялық кеңес ашылды

1999

AUES Мәскеу байланыс және информатика техникалық университетімен Қазақстан Республикасының байланыс саласы үшін мамандар даярлау бойынша бірлескен қызмет туралы келісімге қол қойды

2001

АЭжБУ-де CISCO аймақтық желілік академиясының ашылуы туралы шартқа қол қойылды

2001

АЭжБУ мен Тәжікстан Республикасының Байланыс министрлігі арасында байланыс саласы үшін мамандар даярлау және ынтымақтастық туралы келісімге қол қойылды

Университет кітапханасы Кітапханалар Ақпараттық Консорциумға кірді

2002

«Экология» және «Еңбекті қорғау» мамандықтары бойынша диссертациялық кеңес ашылды.

2002

АЭжБУ мен Ташкент мемлекеттік техникалық университеті арасында Абу Райхан Беруни ғалымдарға бірлескен зерттеулер жүргізуге көмек көрсету туралы келісімге қол қойылды

2003

«Өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік» мамандығы бойынша диссертациялық кеңес ашылды