Energo University қамқоршылық кеңесінің отырысында Қазақстанның энергетикасын дамыту және саланы цифрландыру мәселелері талқыланды

12.04.2024 Барлық жаңалықтар

Energo University түлектері қауымдастығының Қамқоршылық кеңесінің отырысы барысында «Ғұмарбек Дәукеев атындағы АЭжБУ» КеАҚ Zhersu корпорациясының Байқаушы кеңесі төрағасының кеңесшісі А.К. Искаковтың басшылығымен университет қызметіне ғана емес, сонымен қатар елдегі энергетика және телекоммуникация салаларын дамытуға қатысты бірқатар маңызды мәселелер қаралды.

Қамқоршыларға жақында Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің шешімімен «Ғ. Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті» КеАҚ және «Энергоинформ» АҚ құрамында коммерциялық емес консорциум базасында құрылған Электр энергетикасы саласындағы технологиялық құзыреттердің салалық орталығы ұсынылды. ТҚСО-ны Energo University-дің өкілі PhD, «Электр энергетикасы» кафедрасының қауымдастырылған профессоры, Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген энергетигі Ж.С. Абдимуратов басқарды. Өз сөзінде ол ТҚСО елдің энергетикалық кешенін технологиялық дамыту мақсатында құрылғанын және оның қызметі мыналарға бағытталатынын атап өтті:

- энергетика саласында мемлекеттік технологиялық саясатты әзірлеу және оның сабақтастығын қамтамасыз ету;

- салалық басымдықтар мен ерекшеліктерді ескере отырып, Энергетика министрлігінің энергетикалық кешенді дамытуды қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерін іске асыру;

- жекелеген бағыттар бойынша қызметті жүзеге асыратын жетекші отандық және шетелдік сарапшыларды және/немесе сараптамалық ұйымдарды, халықаралық технологиялық компанияларды, зерттеу ұйымдарын, мамандандырылған құзыреттілік орталықтарын тарту.

Мұндай жұмыс университет үшін үлкен мәртебе және сонымен бірге үлкен жауапкершілік. Қазіргі уақытта ТҚСО мақсаттары мен міндеттері айқындалды, «Энергетиканы цифрлық трансформациялау» жол картасы әзірленді және 2024 жылға арналған іс-шаралар жоспары айқындалды.

Қамқоршылық кеңес отырысының маңызды бөлігі Қазақстан Республикасының цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министрі Аскар Жамбакиннің, Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің цифрландыру департаментінің директоры Алексей Анисимовтың, ТМД және Орталық Еуропаны бұзбай бақылау жөніндегі ROSEN компаниясының бағытының басшысы Джаббар Мирзоевтің, ENERGYNET ҰТБ тең жетекшісі Олег Гринконың және «ЭЛТЕКСАЛАТАУ» компаниясының директоры Нурлан Жанибековтың қатысуымен цифрлық трансформация тақырыбы бойынша воркшоп болды.

Тәжірибелі спикерлер бар проблемаларды белгілеп, энергетика және телекоммуникация сияқты негізгі салаларда цифрландыруды дамыту туралы өз көзқарастарын ұсынды. Бұл ретте барлығы университеттің осы міндеттерді шешудегі жоғары рөлін атап өтті.