МӘҢГІЛІК ХАЛЫҚ ЖАДЫНДА!

06.05.2021 Барлық жаңалықтар

Ғұмарбек Дүкеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің әлеуметтік пәндер кафедрасы онлайн форматта алдағы мереке аясында «Қазақстан және Екінші дүниежүзілік соғыс» тақырыбында Ұлы Жеңіс күніне арналған дөңгелек үстел өткізді. Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 30 жылдығы арналған іс-шара барысында «Ұлы Отан соғысы менің отбасымның тарихында» тақырыбында өткен студенттер шығармалары (эссе) республикалық байқауының қорытындысы шығарылды.

Дөңгелек үстелге қатысушыларға Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің тәрбие жұмысы жөніндегі проректоры Серік Қапанұлы Махмутов құттықтау сөз сөйледі. Махмұтов С.К.-нің айтуынша, 20 ғасырдағы ең үлкен қанды оқиға халықтың жадында мәңгі қалды. Ата-бабаларымыздың ерлігі біздің есімізде және ешқашан ұмытылмайды. Өкінішке орай, бүгінде Ұлы Отан соғысының тарихын, Екінші дүниежүзілік соғыс тарихын қайта қарау үрдісі байқалады. Еуропаның бірқатар елдерінде Екінші дүниежүзілік соғыс нәтижелерін жоққа шығару күшейе түсті. Ұлы Отан соғысы және ондағы жеңіс - бауырлас елдерді тарихи есте сақтау, бейбітшілік, гуманизм және тату көршілік идеяларын ортақ түсіну негізінде біріктіретін біздің ортақ тарихымыздың ең қайғылы және сонымен бірге қаһармандық беттерінің бірі. Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінде «Менің отбасымның тарихындағы Ұлы Отан соғысы» тақырыбындағы студенттік жұмыстар (эсселер) республикалық байқауының мақсаты - қазақстандық патриотизм сезімін тәрбиелеу ұлттық тарихқа деген мақтаныш сезімі. Ол үшін ата-бабаларымыздың ерлігін жас ұрпақ арасында кеңінен насихаттау қажет. Әлеуметтік пәндер кафедрасының меңгерушісі, «Рухани жағыру» жобалық кеңсесінің жетекшісі Болат Жоламанұлы Қабдушевтің айтуынша, байқаудың мақсаты - қазақстандық патриотизм сезімін қалыптастыру, ұлттық тарихқа деген мақтаныш сезімін қалыптастыру, құрметтеу және сақтау ұрпақтың тарихи сабақтастығы. Сонымен қатар студенттердің патриоттық тарихқа деген қызығушылығын арттыру, Ұлы Жеңісті еске түсіру.

Дөңгелек үстелге Ш.Ш. Уалиханов атындағы Тарих және этнология институтының жетекші ғылыми ғалымдары Көкебаева Г.К. - тарих ғылымдарының докторы, профессор, Алдажұманов Қ.С. - тарих ғылымдарының кандидаты, профессор және Қазақстан Республикасы Орталық Мемлекеттік архиві директорының орынбасары Жылысбаева Марзия Ганиқызы қатысты.

Мәрзия Каниевна Жылысбаеваның айтуынша, Қазақстанда 2015 жылы «Ұлы Отан соғысының майдандарындағы қазақтар. 1941-1945 жж.» Альбомды ҚР Орталық мемлекеттік архивінің қызметкерлері дайындады. Кітап «Қазақтар Ұлы Отан соғысы майдандарында. 1941-1945 жж» Ұлы Жеңістің 70 жылдығына арналған, оған қазақ халқының ұлдары мен қыздарының адам өлімі жағынан ең қатал соғыс майдандарындағы бұрын-соңды болмаған ерлігі туралы құжаттық дәлелдер кіреді. Оқырмандар назарына ұсынылған альбомға негізінен архив қорларынан алынған құжаттар және Қазақстан Республикасының Орталық мемлекеттік архивінде сақталған жеке шығу тегі жинақтары, оның ішінде Кеңес Одағының екі рет Батыры, Кеңес Одағының Батыры Талғат Бегелдиновтің жеке мұрағаттары кіреді. Одақ Мәлік Ғабдуллин, әлемге әйгілі жауынгер және әскери көсем, панфиловшы сарбаз Бауыржан Момышұлы, майдангер жазушылар Әзілхан Нұршайыхов, Дмитрий Снегин және басқалар. Командирлер мен солдаттардың фотосуреттері, ұрыс қимылдарының көріністері мен эскиздері, майдандағы өмір 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының қатысушысы, сарбаз, фотограф Сардарбек Ақпанбетовтің мұрағатынан алынды. Соғыс кезіндегі хаттар мен басқа жазбаша құжаттар факсимильді түрде беріледі. Адамзат тарихындағы ең қанды соғыс туралы құжаттық жәдігерлер сақталған отбасылық архивтер де тартылды. Орталық республикалық және алдыңғы қатарлы газеттердің материалдары кеңінен қолданылды. Жарияланған деректі жәдігерлердің көпшілігі онша танымал емес немесе ұмытылған. Олардың қатарына Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігі Орталық мұрағатының, Беларусь Республикасының Ұлттық архиві мен Польша Республикасының Жаңа құжаттар мұрағатының қорларынан алынған құжаттар кіреді.

Дөңгелек үстелге қатысушылар бірауыздан «Ұлы Отан соғысы менің отбасымның тарихында» тақырыбында студенттік шығармалар (эссе) республикалық байқауын өткізу жас ұрпақты тәрбиелеуде маңызы зор деген пікірлерін білдірді және келесідей тәрбиелік міндеттерді жүзеге асыру: ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар негізінде жеке тұлғаны қалыптастыру, дамыту және қалыптастыру, адамгершіліктің берік негіздерін қалыптастыру; азаматтық пен отансүйгіштікке, өз Отаны - Қазақстан Республикасына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу; елдің қоғамдық-саяси, экономикалық және мәдени өміріне қатысу қажеттілігін қалыптастыру; Қазақстан тарихын зерттеу. Әлеуметтік пәндер кафедрасының профессоры Дина Серікбекқызы Орынбекованың айтуынша, жас ұрпаққа патриоттық тәрбие беру жұмысы тек Отан тарихындағы ұмытылмас даталарды атап өтумен шектелмеуі керек. Жастар Отанымыздың ерлік кешегісі туралы білімді жалғастыра беруі керек. Өткенді еске түсірмейтін ұлттың да болашағы болмайды. Ұлы Отан соғысы оқиғалары бізден қаншалықты алыстаған сайын, адамзат тарихында соғұрлым маңызды болады, бейбітшілікті сақтау, өркениетті сақтау үшін Ұлы Жеңістің маңызы зор. Сондықтан, әрбір азаматтың және бүкіл қоғамның Ұлы Отан соғысы туралы жарқын жадыны жоғалтпауы, олардың отбасылық тарихының парақтарын ұмытпауы өте маңызды.

Дөңгелек үстел барысында студенттердің республикалық шығармалары (эсселер) байқауының материалдар жинағының тұсаукесері өтті.

Іс-шара соңында «Менің отбасымның тарихындағы Ұлы Отан соғысы» тақырыбында өткен студенттер шығармалары (эссе) республикалық байқауының қорытындысы шығарылып, жеңімпаздар марапатталды.

Барлық жеңімпаздарды, қатысушыларды құттықтаймын және студенттердің республикалық шығармалары (эссе) байқауына белсенді қатысқандарыңыз үшін алғыс айтамыз!

Cаясаттану ғылымдарының докторы

Мухамбедьярова А.Т.