БІЛІМ ИНЖЕНЕРИЯСЫ тұрғысынан БІЛІМ БЕРУДІ ЦИФРЛЫҚ ТРАНСФОРМАЦИЯЛАУ – профессор Утепбергеновтың вебинарларында Қазақстан мен шетел ғалымдарының талқылауына арналған жаңа тақырып

26.05.2021 Барлық жаңалықтар

Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті әртүрлі елдердің ғалымдарының IT-технологиялармен, цифрлық жүйелермен және автоматтандыру және басқару жүйелерін зерттеумен байланысты көптеген маңызды тақырыптарды талқылауы үшін қызықты алаңға айналды.

Әлемнің әртүрлі елдерінің ғалымдары қазір не істеп жатыр? Олар не нәрсеге қол жеткізді және олардың ғылыми зерттеулері неге бағытталған? Осы және басқа да көптеген мәселелер вебинарларда талқыланады, олардың бастамашысы Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің «Автоматтандыру және басқару»  кафедрасының зерттеуші – профессоры, техника ғылымдарының докторы Ирбулат Утепбергенов болды.

Баяндамалардың атаулары бойынша қарастырылған тақырыптардың кең ауқымын бағалауға болады. «Динамикалық жүйелердің тұрақсыз және детерминистік хаотикалық режимдерін зерттеу және басқару», «Ғылыми ақпараттың шынайылығын бағалау мәселелері», «Қайта конфигурацияланатын жүйелердегі деректерді өңдеу»  баяндамалары – 2021 жылғы наурыз және сәуір айларында талқылауға ұсынылған, оған Авейру университетінің (Португалия), Жаңасібір мемлекеттік экономика және басқару университетінің (Ресей), қазақстандық ЖОО – Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті, Гумилев (Нұр-Сұлтан), Қарағанды мемлекеттік техникалық университеті, Ғ.Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университеті және «Тұран» университеті (Алматы) ғалымдары қатысты.

Ал қазір, мамыр айында – кезекті вебинар. «Білім берудің цифрлық трансформациясы: оқу жұмысының мазмұнын жаңарту және ұйымдастыру» баяндамасы ұсынылады. Бұл тақырыпты «Тұран» университетінің «Компьютерлік және бағдарламалық инженерия» кафедрасының профессоры Булат Кубеков талқылауға ұсынды. Оның пікірінше, білім беруді цифрлық түрлендіру мәселесі қазір білім инженериясы тұрғысынан қарастырылмайды. Ең жақсы жағдайда, практикалық жағы ғана қарастырылады, дегенмен ол да  автоматтандыру және кезекті жүйені  немесе басқару ортасын құру тұрғысынан ғана.

Профессор Кубеков бұл мәселе білім берудің жаңа форматтары мен технологияларын қолдана отырып, оқу контентінің барлық мазмұнын түбегейлі қайта қарауды қажет ететініне сенімді. Бүкіл әлем жасанды интеллект пен зияткерлік жүйелерге қарай бет бұрғандықтан, бұл білімге қатысы бар барлық адамдардан білім беру қызметтерін ұсыну САПАСЫН арттыру ісінде өздерінің қатысуы мен өз орнын қайта қарастыруды талап етеді.

Б.С. Кубековтың ғылыми қызығушылықтары білім инженериясымен және білім беруде онтологиялық тәсілді қолданумен байланысты.

Оқылатын курстары:    магистратура  – «Туындаушы бағдарламалау», «Таратылған қосымшалар мен нақты уақыт жүйелері», «Онтология және білім беру»; бакалавриат – «Бағдарламалау технологиясы», «Алгоритмдер және деректер құрылымы», «Бағдарламаларды әзірлеудің аспаптық құралдары», «Бағдарламалық жасақтаманы әзірлеу технологиялары», «Кәсіби бағдарламалау», «Бағдарламалық инженерия».

«Білім беруді цифрлық трансформациялау: оқу жұмысының мазмұнын жаңарту және ұйымдастыру» вебинары 27 мамыр, бейсенбі күні өтеді. Басталуы – Алматы уақыты бойынша сағат 17.00-де.

Платформа – Microsoft Teams, Кіру гиперсілтеме бойынша:

Ұйымдастырушы: АЭжБУ профессор-зерттеушісі, т.ғ.д.  И.Т. Утепбергенов (i.utepbergenov@aues.kz).

«Автоматтандыру және басқару кафедрасы»