АЭжБУ-дың табысты түлегі Станислав Бреусов: өзгерістерге дайындық жоспарды ұстанудан гөрі маңызды

21.02.2022 Барлық жаңалықтар

2022 жылғы 18 ақпанда "Қазақстан Халық банкі" АҚ HomeBank департаментінің жүйелік талдаушысы Станислав Бреусовпен meet-up өтті, ол "Бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу мен өрістетудегі заманауи технологиялар" таныстырылымымен сөз сөйледі. Шара басында ол "Ақпараттық жүйелер және киберқауіпсіздік" кафедрасына Ғұмарбек Дәукеев атындағы Алматы энергетика және байланыс университетінің студенттерімен кездесу ұйымдастырғаны үшін алғыс айтты.

- Бүгін мен жобалық менеджмент, жобалау, әзірлеу, өрістету және IT-технологиялар әлеміндегі соңғы трендтер туралы айтып беремін. Мен әр түрлі сәттерді бөлек түсіндіремін", - деді Бреусов. - Бұрын компьютерді, серверлерді және бағдарламалық жасақтаманы орнататын әмбебап мамандар болған. Мұның бәрі бір машинада болды. Қазір үдеріс олай жүргізілмейді, яғни бір адам жоқ. Иә, fullstack бағдарламашылары бар, бірақ бұл сирек. Қазір бәрі командамен жүзеге асады.

- Жобалық менеджментке тоқталайық. Бүгінде әркімнің өз рөлі бар, әркім өз ісімен айналысады. Сол жобаны, өнімді, қызметті және кез-келген нәрсені бүкіл команда жасайды. Бұрын сызықтық процесс болған (Waterfall): 1) Аналитика; 2) Дизайн; 3) Әзірлеу; 4) Тестілеу; 5) Қолдау. Содан кейін бір нәрсеге оралу және істеген ісіңді, оның мақсатын есте сақтау қиын болды. Бағдарламалық жасақтаманы әзірлеудегі және жобаны жүргізудегі заманауи тәсіл икемді тұрақты дамуға негізделген - Agile.

- Біз жоспарлаймыз, дизайн жасаймыз, әзірлейміз, тестілейміз, содан кейін - жобаны тексеріп, іске қосып, қорытынды шығарамыз; мүмкін жаңа функционал іске қосылуы қажет шығар; спринтті қайта іске қосамыз. Agile-дің белгілі бір заңдары бар, яғни адамдар мен өзара әрекеттесу процестер мен құралдарға қарағанда маңызды. Екінші, жұмыс істейтін өнім құжаттама мен есептіліктен гөрі маңызды. Үшіншіден, Тапсырыс берушімен ынтымақтастық пен диалог кейбір ресми жағдайлардан гөрі маңызды. Төртіншіден, өзгертуге дайын болу жоспарды ұстанудан гөрі маңызды.

Сонымен қатар, кездесу қонағы банк деректерінің қауіпсіздігіне қауіп төндірмей, әзірлеуді қандай құралдар жеңілдететіні туралы айтып берді, сондай-ақ ол әзірлеушілерге бағдарламалық қамтылымның өзгерістерін жиі және сенімдірек орналастыруға мүмкіндік беретін қағидаттар мен практикалардың қандай жиынтығы туралы айтып берді.

Тұсаукесер көрсетілімінен кейін қонаққа сұрақтар қойылды.

- Банк саласында қандай деректер базасын басқару жүйелері танымал?

- Егер қазіргі әлем туралы айтатын болсақ, онда есептік жүйелер, көбінесе  үлкен Oracle. Транзакциялық заттар үшін MS SQL сервері қолайлы. Уақытша сақтау және микросервистер үшін PostgreSQL қолданылады. Егер кэштеуге қатысты болса, онда Redis.

Өз кәсібіңіз туралы айта аласыз ба?

- Иә, әрине. Лауазымым - бұл жүйелік талдау. Жүйелік талдаушы деген кім? Бізде клиент (тапсырыс беруші) бар және онымен сөйлесуі тиіс адамдар бар. Бұл бизнес-аналитика немесе жобаны басқару. Жүйелік талдаушы - бұл белгілі бір жоба бойынша нақты не істеу керектігін әзірлеушілерге түсіндіретін маман. Ол шешім архитектурасын жасайды, жоба алдындағы кейбір құжаттарды жинайды, тексереді, қателіктерді көрсетеді, жаттығулар жасайды және тағы басқалар. Бұл жолды бастау үшін Сіз бағдарламалау негіздерінен бастап, заманауи технологияларды үйреніп, бағдарламалау тілдерін біліп, қолдануыңыз керек. Жалпы IT-саласын да түсіну керек. Осылайша сіз одан әрі өсу үшін білім жинайсыз.

Кездесу жазбасы